Поливане на картофите с мляко: Кога и как го правят опитните градинари

24 април 2025, 16:26 часа

Картофите обикновено се поливат само с вода, но опитни градинари знаят, че млякото може да удвои реколтата и да предпази клубените от болести. На пръв поглед вероятно ви изглежда нелогично употребата на този продукт в градината, но дори разреденото мляко работи като тор и фунгицид. Лактозата, калцият и аминокиселините в състава му укрепват растителните клетки, а мастните киселини създават бариера срещу спорите на късната болест и краста.

Поливане на картофите с мляко 

За приготвяне на разтвора използвайте старо мляко, суроватка или дори разреден сух прах. Класическата рецепта е следната: 1 литър мляко се разрежда с 10 литра вода. За да засилите ефекта, добавете 10 капки йод (той е силен антисептик) и 2 супени лъжици дървесна пепел (тя е източник на калий).

Засаждане на картофи след Великден: Най-добрите дати през април и май 2025

Първото поливане се извършва 2 седмици след поникването - това стимулира развитието на кореновата система. Второто поливане се извършва във фаза бутонизация, за да подпомогне образуването на грудки. Третото поливане трябва да се извърши след цъфтежа - то съдейства за угояване на грудките. Благодарение на него те ще станат по-едри и по-вкусни.

Млякото изпълнява няколко функции. Калцият в състава му неутрализира киселинността на почвата, която причинява струпясване. Лактозата, която не се съдържа в обикновената вода, а в млякото, става храна за почвените бактерии, които подобряват структурата на почвата. Млечната мазнина, обгръщаща листата, предотвратява задържането на гъбичните спори.

След поливане върховете стават по-силни и здрави, а клубените стават по-големи. Ефектът е особено забележим в дъждовно лято: третираните храсти се разболяват по-рядко, а кожата на картофите остава гладка, въпреко валежите.

Народни знаци за засаждане на картофи: Кога е най-добре да се направи

Важно е разтворът да се излива под корена, като се избягва контакт с листата при слънчево време - капките могат да действат като лещи, привличащи слънчевите лъчи и причиняващи изгаряния по листата. Ако не разполагате със старо и негодно за консумация мляко, може да го замените със суроватка, но тогава концентрацията се удвоява.

Това торене се комбинира с традиционно подхранване: седмица след поливане с млякото се добавя суперфосфат или билкова инфузия. Този подход гарантира, че растенията получават както органична материя, така и минерали.

След прибиране на реколтата клубените, подхранвани с мляко, се съхраняват по-дълго - калцият в състава им укрепва клетъчните стени.

Градинарите, прилагащи този метод, твърдят, че благодарение на млякото картофите стават не само по-едри, но и по-вкусни и по-устойчиви на дългосрочно съхранение.

Йод: Как помага за богата реколта от картофи

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес