Европа очаква от България да изпълни всички критерии за приемане на еврото и не е склонна на компромис. Това стана ясно от интервю на еврокомисаря по икономическите и финансовите въпроси Паоло Джентилони пред NOVA NEWS.
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
Още: Прогноза от БАН: Приемането на еврото ще се отложи за след 2025 г.
През юни ще излезе Докладът за конвергенция на Европейската централна банка и Европейската комисия, в който ще стане известно дали страната ни изпълнява критериите, за да влезе в еврозоната в началото на 2025 г.
Следващата година
"България със сигурност ще изпълни три от критериите. Четвъртият, който е свързан с инфлацията, вероятно все още не е постигнат. Но ние сме оптимисти, че до края на годината България ще може да постигне и критериите за инфлацията. Това означава, че през следващата година, ако този критерий за конвергенция на инфлацията бъде изпълнен в срок, който можем да договорим с правителството, то може да стане възможно", обясни Джентилони.
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.
Попитан, дали това означава, че България няма никакъв шанс за 1 януари 2025 г. той отговори, че "ние сме съвсем на добър път за намаляване на инфлацията, но все още не сме стигнали дотам". И допълни, че критериите могат да бъдат изпълнени до края на годината. "Цялото семейство на еврозоната е много щастливо от възможността през следващата година, по някое време, да се присъедини 21-ви член, а именно България", посочи еврокомисарят.
По думите му не е правен компромис с Хърватия при приемането в еврозоната. "Критериите, които използваме, са обективни. Те не са пригодени, направени за България, за Хърватия или за друга държава. Te са публикувани. Ако има любопитство, лесно е да се запознаете с тях. И както българските власти знаят много добре, в нашето сътрудничество, все още не сме стигнали до конвергентните критерии за инфлацията. Но бихме могли да ги достигнем скоро. И няма различно третиране между страните кандидат-членки на единната валута", увери Паоло Джентилони.
Още: Парите в обращение нараснаха през 2024-а, но с по-бавен темп
Още: Часове преди встъпването в длъжност на Тръмп: Цената на биткойнa постави нов рекорд
Още: Финансовият министър обсъди с еврокомисар приемането на еврото