Цената на златото се очаква да нарасне до рекордни нива над 2 000 долара за тройунция през тази година, макар и с малки сътресения, на фона на забавяне в темпа на повишаване на лихвите в САЩ и евентуалното прекратяване на процеса по затягане на паричната политика, смятат анализатори, цитирани от Reuters.
Спот цената на благородния метал надхвърли ниво от 1 900 долара за тройунция, нараствайки с около 18% спрямо началото на ноември, тъй като инфлационният натиск в САЩ намалява, провокирайки пазарите да очакват смекчаване на агресивната парична политика на Федералния резерв.
През миналата година цената на златото бе подтисната заради бързото повишаване на лихвените проценти, падайки до дъно от 1 613.40 долара през септември, докато върхът бе през март – цена от 2 069.89 долара, която бе близо до рекордния пик от 2020 година.
Високите лихви вдигнаха доходността по облигациите, правейки златото, което не изплаща доходност, по-малко търсено от финансовите инвеститори, като същевременно изтласкаха щатския долар до най-силната му позиция от 20 години, което от своя страна превърна златото, търгувано в долари, по-неизгодна покупка за много купувачи.
Пониженията при щатския долар и доходността по облигациите „ще се превърне в макро попътен вятър за жълтия метал, тласкайки златото над $2000/унция през следващите месеци”, смята анализатор от Bank of America.
С по-малък натиск от долара и облигациите, инвеститорите навярно ще се насочат към златни кюлчета в опит да хеджират срещу инфлацията и икономическите сътресения, казва анализаторът Нитеш Шах от WisdomTree, добавяйки, че цената може лесно да премине границата от 2 100 долара за до края на годината.
Златото традиционно се разглежда като актив убежище, подходящ за съхранение на стойност.
„Рискът централните банки да прекалят и да тласнат икономиките си към рецесия е голям.”, казва Шах.
Спекуланти, които през ноември залагаха, че цените на златото ще спаднат, имат натрупана нетна дълга позиция във фючърсите на COMEX (най-големият пазар за фючърси и опции върху цените на металите) от 8.3 милиона унции злато на стойност 16 млрд. долара, което спомага за покачване на цените.
Анализатори очакват централните банки да продължат да увеличават златните си резерви, след като купиха повече злато през първите 9 месеца на 2022 година от всяка една година през последния половин век, според данните на Световния съвет по златото.
Търсенето на дребно на златни кюлчета и монети би следвало също да остане силно, подкрепено от възстановяващия се икономически растеж в Китай, най-големият потребителски пазар, посочват анализатори от ANZ.
От друга страна златото достигна прекалено далеч твърде бързо, което означава, че може да има корекция, според анализатори.
„Ако цените паднат от настоящите нива до диапазона 1 870 – 1900 долара за унция, очакваме (възходящата) тенденция да се обърне”, посочват от банката, добавяйки, че ако златото падне под 1800 долара, понижението може да достигне до 1 730 долара.
Още: Какво е инвестиционно злато?