Дания помогнала на САЩ да шпионира съседите си - Германия, Франция, Швеция, Норвегия... И американският президент Джо Байдън просто така отива в Европа! Трудно е да си представим по-неблагоприятен момент за откровения! Но при всеобщото възмущение у всеки има част от общия интерес, за да не раздува тази история, казва датски изследовател. В края на краищата остава да видим кои страни освен Дания са изпълнили деликатните задачи на американската АНС. Тази тема разглежда датското издание Berlingske
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Предполагаше се, че предстоящото посещение на Джо Байдън ще потвърди, че всичко се нормализира и ще бъде както преди. „Америка се завърна“ - обяви той. А две седмици по-късно, по време на първата си визита в Европа, той ще докаже, че приятелството от двете страни на Атлантика е по-силно от всякога.
И тогава се случи неприятното. В неделя (30 май) вечерта Датското радио съобщи, че Съединените щати подслушват водещи политици в Германия, Швеция и Норвегия, а Дания им помага. "Няма съмнение, че времето никак не е подходящо” - казва Мартин Маркусен, професор в Университета в Копенхаген и изследовател на дипломацията. „Ситуацията заплашва да се влоши, ако не се реши. Това е заредено с изостряне на отношенията между Дания и нейните съседи и на Съединените щати с нейните съюзници“ - казва той.
Съобщава се, че сред жертвите на шпионажа били германският канцлер Ангела Меркел и бившият външен министър, а сега президент, Франк-Валтер Щайнмайер.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Според Датското радио шпионажът е разкрит още през 2015 г. в доклад на военното разузнаване с кодово име „Операция Рогоз. В него се твърди, че следенето е извършено чрез датски интернет кабели в сътрудничество с Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Подслушването е извършено, когато Джо Байдън е вицепрезидент по времето на Барак Обама, а сега, когато отива в Европа, разговорът заплашва да получи неприятен обрат - пише брюкселското издание Politico.
Шпиониране на приятели
Министрите на отбраната на Норвегия и Швеция вече поискаха обяснение от Дания.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
А в понеделник (31 май) вечерта Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон излязоха на сцената: „Това е неприемливо между съюзници и още повече между европейски партньори“ - каза Еманюел Макрон, а Меркел се съгласи с него.
Йенс Рингсмос, професор във Факултета по социални науки в Университета на Южна Дания и експерт от алиансите, оприличи ситуацията на театър, където много събития се провеждат зад кулисите. Политиците не могат да имат представа какво се случва в разузнаването, но публиката вижда само тези на сцената.
„Сега част от случващото се зад кулисите проникна през завесата и влезе в аудиторията. И политиците трябва да реагират по някакъв начин. Би било изключително странно, ако шведите, германците и норвежците не осъдят ситуацията. Но повечето от тях едва ли са изненадани” - казва Йенс Рингсмос.
Въпреки поредицата от гневни коментари, този въпрос едва ли ще се превърне в основен на срещите на Джо Байдън в Европа, заяви Хенрик Брайтенбах, ръководител на Центъра за военни изследвания в университета в Копенхаген. „Политиците трябва да успокоят националните си аудитории, че и те са недоволни. Но в действителност всички са заинтересовани всичко да се успокои възможно най-скоро“ - казва той.
В същото време основната новина тук е ролята на Дания в подслушването на Меркел и други. Вестник Dagbladet Information разкри още през 2014 г., че датската военна разузнавателна служба е помогнала за подслушване на кабели за данни, но без да сочи имена. А още по-рано, през 2013 г., американският разобличител Едуард Сноудън съобщи, че АНС използва тази система, за да подслушва телефона на Ангела Меркел. Последваха гръмки протести от Германия и изгонването на шефа на ЦРУ от Берлин. Но протестите бързо заглъхнаха и две години по-късно наказателното разследване по случая беше закрито.
Този път страните също са заинтересовани да закрият публичната част на делото възможно най-скоро, предполага Хенрик Брайтенбах. „Шпионажът между приятели го е имало и ще го има. Неприятно е, но е вярно“ - казва той. После цитира датския министър на отбраната Трине Брамсен за недопустимостта на систематичен шпионаж между съюзниците. „Тоест се оказва, че непрекъснатото шпиониране на приятели не е нормално. Но ако е малко, тогава може. По този начин се признава, че това така и става“ - казва Хенрик Брайтенбах.
Последиците за Дания
Въпреки че Дания е помогнала на САЩ да подслушват телефона на Ангела Меркел, това не означава, че тя е единственият им обект в шпионирането на европейски политици или дори най-важният. Както проличава от разкритията на Едуард Сноудън от 2013 г., датското военно разузнаване е само един от многото сътрудници на АНС по света.
„Ще бъда много изненадан, ако Дания изведнъж се окаже единствената, която е направила това или поне е изразила готовността си“ - казва Йенс Рингсмос.
Разобличението е заредено и с последици за датското военно разузнаване. Оказва се, че то е нарушило едно от най-важните правила на разузнаването: тайната информация трябва да се пази в тайна. „Доказано е, че във военното разузнаване е имало течове и това може да подкопае желанието на други страни да споделят информация с Дания в бъдеще“ - казва Йенс Рингсмос.
Американският шпионаж няма да остане без последствия във външната политика. Хенрик Брайтенбах смята, че тези разкрития са една от причините за растежа на бюджетите за отбрана в редица европейски държави през последните години. „Струва ми се, че тази стара история изигра роля, когато европейската отбрана получи нови вливания и стана по-независима от САЩ. Шпионските разкрития също допринесоха за това“ - заключава той.
Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ