Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

WP: Кървавите боеве в Бахмут дадоха няколко урока на Запада

04 април 2023, 16:03 часа • 48679 прочитания

Боевете за град Бахмут в Източна Украйна се водят от лятото на 2022 г., като жертвите вече наброяват десетки хиляди. Това е най-кръвопролитната битка на европейска земя след Втората световна война. Нито руските окупатори, нито украинските войски дават признаци на отстъпление от тлеещите руини на Бахмут.

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок

Въпреки че не се вижда краят на боевете, Западът може и трябва да извлече някои поуки от продължаващата касапница там, пише Washington Post. 

Една от тях е, че Бахмут показа решимостта и изобретателността на украинските бойци, които правилно виждат залогът във войната като екзистенциален. За Украйна това е борба за нейната цивилизационна идентичност в Европа. Украйна иска да бъде демократична, плуралистична, толерантна и свободна страна.

Кабинетните анализатори, които отбелязват очевидната липса на стратегическа стойност на самия Бахмут - миньорски град с население от 73 000 души преди войната, пропускат важен момент. Всяка окупирана украинска територия и останалото на нея цивилно население са подложени не само на убийства, изтезания, сексуално насилие и отвличане на деца, с които руските войски са известни, но и се потапят в руската орбита с нейната тирания, репресии и лъжи.

Още: Зеленски пред лидера на германската опозиция: Одобрението на допълнителен пакет от 3 млрд. евро е критично важно за Украйна

Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)

Дори от чисто военна гледна точка решението на Украйна да задържи позициите си в Бахмут има логика. Ако нейните бойци се оттеглят, руските войски вероятно ще ги последват, премествайки боевете още по-навътре в украинската територия, на терен, труден за защита. Дъгата от малки и средни украински градове с население от по 50-150 хиляди души се намира само на 20 мили по на запад. Отстъплението от Бахмут няма да даде на Украйна нито почивка, нито стратегическо предимство, пише Washington Post.

Изданието припомня, че на бойното поле в Украйна е една от най-големите армии в света. Населението на Русия превишава над три пъти това на Украйна. Въпреки слабостта и лошото командване на руските въоръжени сили, които войната разкри, тяхната численост им осигурява значително предимство. Както бе казал съветският диктатор Йосиф Сталин, количеството се превръща в качество.

ОЩЕ: Пригожин се хвали, че превзел Бахмут. Украинците му отвърнаха цветисто (ВИДЕО)

Въпреки това Украйна организира разумна и ловка защита, нанасяйки ужасни загуби на руските нашественици. Според началника на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ генерал Марк Мили това е "брутално клане". Отново и отново Евгений Пригожин, собственикът на ЧВК "Вагнер", която оглавява руската офанзива в Бахмут, претендира, че е удържал победа. Тази седмица той го направи за пореден път. Твърденията му се оказаха неверни. Изданието пише, че е невъзможно да се потвърдят оценките за загубите и от двете страни, но няма съмнение, че броят на руските убити и ранени е няколко пъти по-голям от този на украинците. Западни служители казват, че Кремъл е загубил между 20 000 и 30 000 бойци в Бахмут до началото на март. Това е зашеметяваща цена, която Русия плати в битката само за един град.

Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ

Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана

Тактиката на Русия в Бахмут, тоест непрекъснатите атаки на лошо обучените й и лошо снабдени войски, които бяха хвърлени срещу украинските картечни позиции, имаше за цел не само да превземе града, но и да намали способността на Киев да направи контраофанзива през пролетта или лятото. Остава само да разберем доколко успешно се е справила Москва по този въпрос. Повечето западни анализатори остават уверени, че Украйна, която получава значителен арсенал от Съединените щати и техните съюзници в НАТО, поддържа висок офанзивен капацитет. Тя със сигурност е загубила хиляди пехотинци, включително сред най-силно мотивираните си и опитни войници, но нейните резерви от западни танкове и бронирани машини съвсем не бяха изчерпани в битките за Бахмут.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски е прав като каза пред АП миналата седмица, че залозите в Бахмут са не само военни, но и политически. Ако градът падне, издирваният от Трибунала в Хага руски президент Владимир Путин ще представи това пред руското общество, пред Китай и Иран като победа над Запада. 

ОЩЕ: Сняг до колене замрази Бахмут, Лукашенко настоява за мир (ВИДЕО)

Washington Post пише, че това е още един урок за Запада. Московският тиранин, който се опитва да всее раздор и съмнение сред противниците си, води война на два фронта. Единият е в Украйна. Другият е в Европа и САЩ. Проучванията в някои страни показват, че обществената подкрепа за прехвърлянето на оръжие и финансова помощ на Киев донякъде е отслабнала. От гледна точка на Путин вторият фронт дори може да се окаже решаващ. А там той има много лостове, за да спечели предимство.

Основното сред тези предимства, на които разчита руският диктатор, е времето - най-важният му съюзник. Възможно е за него да бъде по-лесно да изтощи Запада с течение на времето, отколкото да изтощи украинските сили, които се бият за своите градове, за домовете и семействата си. Ако не успее да сломи морала на Украйна – което досега не успява, както Бахмут ярко го демонстрира – Путин ще заложи на търпението и единството на американците и европейците, които стоят твърдо зад Украйна след пълномащабното руско нахлуване преди повече от година.

Ето защо успехът на бъдещата украинска офанзива, която вероятно ще се разгърне на много участъци по дългата фронтова линия, е толкова важен.

ОЩЕ: Въпреки някои успехи: Руснаците признават, че не могат да обкръжат Бахмут (ВИДЕО)

Само победата на Украйна ще възстанови международния принцип, че е неприемливо да се заграбва територия и ще възстанови възпиращия авторитет на Съединените щати и техните партньори от НАТО срещу агресията от страна на Русия, Китай и други държави в експанзионистичната треска, се казва в статията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес