"Рамщайн" - рекордна военна помощ за Украйна, и то без САЩ: Кой с какво допринася?

11 април 2025, 16:00 часа • 3478 | прочитания

По време на срещата на Контактната група за отбрана на Украйна (формата "Рамщайн" с около 50 държави) на 11 април съюзниците от НАТО се ангажираха с дългосрочна военна помощ за страната в размер на повече от 21 млрд. евро (23,8 млрд. долара), съобщи британският министър на отбраната Джон Хийли. „Това е рекордна подкрепа във военната помощ за Украйна“, смята той. Срещата в Брюксел се провежда на фона на нарастващата несигурност относно подкрепата на САЩ за Украйна и усилията на европейските съюзници да преодолеят различията си.

"Ключовата година"

„2025 г. е ключовата година за тази война“, каза Хийли. „Сега е критичният момент отбранителната индустрия, военните и правителствата да се активизират“. Министърът на отбраната на Обединеното кралство подчерта, че обещанията не се отнасят само до огневата мощ, а и до изпращането на ясно послание към украинците: „Ние сме с вас в борбата и в мира.“

Още: Китайците се бият и за Русия, и за Украйна: Защо за Русия е по-лесно?

„Трябва да признаем, че мирът в Украйна изглежда недостижим в близко бъдеще", каза германският министър на отбраната Борис Писториус, който се очаква да запази поста си и в следващото коалиционно правителство. „Но Русия трябва да разбере, че Украйна е в състояние да продължи да воюва и че ние ще я подкрепим“, заяви той.

Кой съюзник с какво ще помага?

Германия обяви, че ще изпрати четири системи за противовъздушна отбрана IRIS-T, танкове, бронирани машини, ракети, снаряди и още военна помощ, като приносът ѝ до 2029 г. ще бъде 11 млрд. евро: Започна новият кръг от Рамщайн. Германия обяви още един пакет военна помощ за Украйна.

Великобритания е отделила 4,5 млрд. паунда (5,8 млрд. долара) за Украйна през 2025 г. - най-голямата годишна вноска на Лондон досега. По-рано Великобритания и Норвегия обещаха допълнителни 450 млн. паунда (585 млн. долара) в комбинирана военна подкрепа. Според изявление на Министерството на отбраната на Обединеното кралство 350 милиона паунда се предоставят от Лондон, а 100 милиона - от Осло, чрез "Фонд Украйна". Парите ще отидат за производство на стотици хиляди дронове, противотанкови мини и радарни системи, като 160 милиона ще бъдат отпуснати за ремонт и поддръжка на оборудване, което Великобритания по-рано достави на Украйна: Западни военни в Украйна за 5 години: Съюзниците с нови планове, докато Ким Чен Ун не спира с оръжията за Русия (ОБЗОР - ВИДЕО).

Литва специално обеща допълнително почти 30 милиона евро, което означава, че тази година Вилнюс се е ангажирал да даде на Киев 110 милиона евро. Новата обща сума от над 21 милиарда евро, която беше обявена от съюзниците, показва, че „посланието беше разбрано много ясно - че подкрепата за Украйна не може да намалее“, заяви литовският министър на отбраната Довиле Шакалиене пред журналисти в кулоарите на срещата на върха, цитирана от Kyiv Independent.

Нидерландия отпуска 150 млн. евро за укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна. Според "Укринформ" министърът на отбраната Рубен Брекелманс е заявил пред репортери преди срещата на Контактната група в централата на НАТО, че това е основен приоритет и че украинският президент Володимир Зеленски е помолил за тази помощ. Причината - въздушните нападения на Русия "станаха по-интензивни от всякога", по думи на Брекелманс. "Продължаваме да доставяме самолети F-16. Също така вече обявихме, че ще похарчим 500 млн. евро за проект за безпилотни самолети, който е много важен за Украйна. А днес обявяваме и още 150 млн. за система за противовъздушна отбрана, която също ще помогне на Украйна да защити небето си“, каза още той.

Снимка: Getty Images

Нидерланският министър припомни също, че преди няколко седмици страната му обяви, че ще отпусне допълнителни 3,5 млрд. евро за подкрепа на Украйна, от които 2 млрд. евро ще бъдат изразходвани през тази година.

Още: "Коалицията на желаещите" очерта четири цели пред силите, които ще пазят мира в Украйна

Естония скоро ще предостави хиляди артилерийски боеприпаси и сухи дажби за нуждите на Въоръжените сили на Украйна, съобщи министърът на отбраната Хано Певкур преди заседанието, предаде кореспондент на украинската медия Suspilne. „Или през тази, или през следващата седмица ще доставим 10 000 снаряда с калибър 155 мм. Също така ще доставим 750 000 пакета с хранителни продукти за войниците. И също така ще продължим да купуваме боеприпаси за украинските въоръжени сили с помощта на нашите приятели от различни европейски държави“, заяви естонският министър на отбраната, вероятно имайки предвид чешката инициатива за снарядите или плана на топ дипломата на ЕС Кая Калас.

Певкур каза още, че ще се срещне с украинския министър на отбраната Рустем Умеров, за да обсъдят основните нужди на украинската армия. „Всички разбираме, че на фронтовата линия е трудно. Всъщност трябва да увеличим военната помощ за Украйна и ние го правим. Ще обсъдим с нашите партньори какво още можем да направим, защото Украйна се нуждае от по-добра позиция в мирните преговори“, добави той.

Още: Кремъл набеляза конкретна държава от НАТО със сценарий в стил "Украйна"

"Путин бави преговорите за примирие"

Срещата на Контактната група по въпросите на отбраната на Украйна във формат „Рамщайн“ днес е председателствана от Обединеното кралство и Германия. Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хейгъл се включи чрез видеовръзка, макар първоначално да беше обявил, че няма да присъства нито физически, нито онлайн.

Снимка: Пийт Хегсет, Getty Images

Обещанията на съюзниците идват в момент, когато Русия засилва атаките си срещу украински военни и цивилни обекти и отхвърля предложенията за прекратяване на огъня на Доналд Тръмп. Хийли заяви, че руският диктатор Владимир Путин „продължава да протака“ и да отлага преговорите, като същевременно засилва ударите по Украйна: Вбеси украинците след удара по Кривой Рог: Посланичката на САЩ в Киев сдава поста предсрочно.

Стартирана през 2022 г. от бившия министър на отбраната на САЩ Лойд Остин, групата във формат "Рамщайн" досега е предоставила на Украйна военна помощ на стойност около 126 млрд. долара. Те са дошли от около 50 държави.

Завръщането на Тръмп на президентския пост през януари отбеляза промяна във външната политика на Щатите. Вашингтон не одобри нова помощ за Киев през 2025 г., а вместо това се съсредоточи върху настояването за постигане на споразумение с Москва чрез преговори.

Срещата във формат „Рамщайн“ на 12 февруари в Брюксел беше първата, която не беше председателствана от министъра на отбраната на САЩ - Пийт Хегсет прехвърли тази роля на британския си колега Джон Хийли.

Вчера, 10 април, в Брюксел се проведе среща на съюзниците в друг формат - 30 държави, които са част от "коалицията на желаещите". България също се включи, макар не и на най-високо ниво: Без фанфари: България се включи в "коалицията на желаещите" за Украйна, но не на ниво министър.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес