Австрия блокира опитите на други членове на ЕС да възродят средиземноморска военноморска операция за прилагане на оръжейно ембарго срещу разкъсваната от войната Либия, заявиха в петък дипломати, цитирани от БГНЕС.
Европейската операция "София" беше създадена през 2015 г. за борба с трафика на хора, но е без кораби от началото на миналата година, след като Италия отказа да приема спасени мигранти в своите пристанища.
Брюксел и някои държави-членки биха искали да възродят инициативата, за да се съсредоточат върху прилагането на ембаргото на ООН за оръжие за Либия - където няколко чуждестранни сили въоръжават и двете страни в гражданска война.
Но някои столици на ЕС смятат това за опасност да активират отново спасителен флот, който ще доведе до превозване с фериботи на мигранти до европейските пристанища.
"Австрийците продължават да блокират разполагането на кораби и казват, че имат подкрепата на Унгария", заяви европейски дипломат пред AФП. "Те твърдят, че корабите създават поток от мигранти."
Дипломатическият шеф на ЕС Жозеп Борел заяви, че подновената мисия ще се съсредоточи върху известни пътища за контрабанда на оръжие, далеч от областите, които трафикантите на хора използват, за да извеждат мигранти от Либия.
Но Себастиан Курц - министър-председател на неразполагащата с излаз на море Австрия - не е убеден.
По-рано този месец той маркира опита за подновяване на "София" като „претекст“ за изпращане на европейските военноморски сили за спасяване на мигрантски лодки.
Италия има промяна в правителството, след като бившият министър на вътрешните работи Матео Салвини отказа да приеме спасени мигранти, но остава скептична и поиска името на „София“ да бъде променено.
Друго европейско правителство обаче се притеснява, че блокирайки „София“, Австрия принуждава Европа да застане настрана от конфликта, докато Турция и Русия се възползват от ситуацията.
Русия подкрепя силите на контролиращия източна Либия Халифа Хафтар, докато Турция изпраща войски в подкрепа на базираното в Триполи правителство на националното споразумение.
Според дипломат "с позицията си Австрия оставя морето на другите и не помага за успокояване на кризата в Либия".