Меркел и Макрон водят видеоразговори със Си Цзинпин

05 юли 2021, 20:22 часа • 2022 | прочитания

Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел обсъдиха въпроси, вариращи от изменението на климата и търговията до правата на човека в видео разговори с китайския президент Си Цзинпин, съобщиха от френското президентство.

Още: Разследват Жан-Клод Ван Дам за сексуални отношения с румънки, жертви на трафик на хора

Още: "Коалицията на желаещите" се събира на нова среща в Брюксел

От Елисейския дворец заявиха, че преговорите са проведени за калибриране на позициите преди няколко глобални срещи през есента, включително срещата на върха COP26 за борба с глобалното затопляне, на която ще бъде домакин Обединеното кралство в Глазгоу, както и срещата на върха на Г-20 в Рим.

Относно изменението на климата, Макрон и Меркел обсъдиха със Си значението на прекратяването на финансирането на електроцентрали, работещи с въглища, се казва в съобщението.

По отношение на търговията германските и френските лидери потвърдиха „европейските очаквания относно достъпа до китайския пазар и условията на лоялна конкуренция“.

Още: Забранено преди 30 години оръжие се връща: То не зачита никакви примирия

Още: Четвърт милиард евро за отбрана: Гърция стяга редиците

Тъй като пътуванията между Китай и Европа все още са сериозно нарушени от пандемията, те заявиха, че поради успеха на ваксинационните кампании „въздушните връзки също трябва да се възобновят възможно най-скоро, като същевременно се спазва принципът на реципрочност“.

Посочвайки, че въпросът за положението на китайското уйгурско малцинство също е повдигнат, Макрон и Меркел потвърдиха "своите искания относно борбата с принудителния труд" в Китай, съобщиха от кабинета на Макрон.

Правозащитните организации смятат, че поне един милион уйгури и други предимно мюсюлмански малцинства са били затворени в лагери в региона Синцзян, а Китай също е обвинен в насилствена стерилизация на жени и налагане на принудителен труд в този регион.

Макрон и Меркел също ясно изразиха "сериозните си притеснения относно положението с правата на човека в Китай", се казва в изявлението без допълнителни подробности.

Още: Старата дама НАТО е травмирана от Тръмп. Кошмарен сценарий за Източна Европа

Още: Като убийството на Евгения: Откриха тялото на италианска студентка в куфар (ВИДЕО)

Обсъждането се случва дни, след като Си приветства "необратимия" курс на Китай от колониално унижение до статут на велика сила на честването на стогодишнината на китайската комунистическа партия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес