Ще завърши ли германският канцлер Ангела Меркел предсрочно четвъртия си мандат? Този въпрос става все по-актуален, след като стана ясно, че лидерът на коалиционния партньор на Меркел – вътрешният министър Хорст Зеехофер, е предложил да подаде оставка в рамките на следващите три дни.
Хорст Зеехофер, който води Християнсоциален съюз (ХСС), е предложил да се оттегли не само от министерския си пост, но и от председателския пост на партията на среща при затворени врати, в която той и колегите му от ръководството на ХСС обсъдиха ползите от споразумението за мигрантите, постигнатона срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел, пише Агенция "Фокус", позовавайки се на информация от Deutsche Welle, The Guardian и Daily Express. Председателят на парламентарната група на ХСС Александър Добринд обаче категорично не желае такъв развой и не иска да приеме оставката на германския вътрешен министър.
В крайна сметка Зеехофер заяви пред репортери, че ще потърси нова среща с Меркел днес, 2 юли.
Според някои анализатори оставката на Зеехофер може да означава победа на Меркел, но може да значи и раздяла с ХСС, а това със сигурност означава провал на управлението и нови предсрочни избори. Зеехофер твърдо обяви, че е готов да изведе от Германия всички мигранти, поискали бежански статут в друга страна-членка на ЕС. Министърът на вътрешните работи се оплака в Мюнхен, че е провел с Меркел "разговор без никакъв ефект" за плана му да изгони търсещите убежище, които вече са регистрирани в други страни от ЕС.
Според източници, цитирани от вестник Die Welt, версията на Зеехофер за срещата с Меркел е съвсем различна от тази на канцлера. Меркел настоя в телевизионно интервю в събота вечер, че сделката, която е сключила в Брюксел, достига до същите крайни резултати като едностранните стъпки, предвидени от баварците. Канцлерът отхвърля плана на Зеехофер, според който Германия може едностранно да изгони вече регистрираните кандидати за убежище, като предпочита да търси сътрудничество със съседните страни. Меркел се опасява, че ако Германия затвори границите си, тя ще започне верижна реакция, която ще унищожи европейската зона за свободно движение, считана от ЕС за едно от най-големите му постижения.
Дотук Меркел обяви, че вече има споразумение с Испания да бъдат върнати мигранти, поискали първо там убежище. Такова разбирателство има и с Гърция. Има обаче подусловие – в Германия ще отидат мигранти от двете държави, които са част от семейства, вече установили се на германска територия. Това значи, че 2900 души, които понастоящем живеят в Гърция, ще заминат за Германия, по информация на вестник Kathimerini.
Изявлението на Зеехофер, първоначално насрочено за 19:00 часа вчера (1 юли), беше отложено до късно вечерта в неделя, тъй като той участваше в закрития дебат на партията му, дали да прекъсне дългогодишното партньорство с християндемократите. ХСС, който е изправен пред регионални избори през октомври, призоваваше Меркел в продължение на седмици да се справи с имиграцията, тъй като се опасява, че може да загуби позиции от антиимигрантската партия "Алтернатива за Германия".