След като украинските въоръжени сили плениха двама китайци на фронта в Източна Украйна, с пълна сила се разгоря дебатът за участието на граждани на Китай пряко в бойните действия във войната. Оказа се, че има доста видеа, споделяни в социалните мрежи от китайски военнослужещи, сражавали се в Украйна - повечето от тях на страната на Русия, но има и доброволци, заминали да се бият в помощ на украинските защитници. Какво става ясно от техните разкази?
"Не ни смятат за хора." Биещите се за Русия обикновено съжаляват
Тези, които се бият за Русия, казват, че търсят тръпка и силни усещания, натрупване на боен опит, и, очаквано, един от най-силните им мотиви са парите. Така например, 23-годишен мъж от провинция Гансу казва пред независимото издание Initium, че пристигнал в Москва през 2023 г., след като е видял видео в социалните медии, обещаващо висока заплата. Преди това той е работел като пожарникар и е печелел по 3000 юана (400 долара) на месец. Като наемник е можел да печели 5 пъти повече.
Друг боец, наричащ себе си "Red Macaron", пише в платформата Douyin, че е искал да натрупа военен опит, след като се е вдъхновил от паотриотични китайски филми. Избрал е да се присъедини на страната на Русия, защото там по-лесно се получава виза.
Още: "Искате ли да покажете сила": Как руската пропаганда набира китайци за фронта в Украйна?
Още един наемник, 38-годишен жител на провинция Чунцин - Джау Руи, посочва, че е отишъл на война, защото искал да се бие срещу японците, които помагат на Украйна. Той е бил убит през 2023 г. от украински дрон.
Според The Economist общото при повечето китайски военни, избрали да се бият на страната на руската армия, е съжалението за решението им заради лошото отношение от страна на руснаците. Така например, същият Джау Руи известно време преди смъртта си публикува видеоклипове в Douyin, призовавайки китайците да не идват на фронта. "Намерете си работа в Китай, можете да спечелите същото", казва той. Друг наемник пише в същата платформа "руснаците не се отнасят с нас като с хора".
Биещи се за Украйна
Други доброволци се бият на страната на Украйна. Пен Ченлиан от провинция Юннан беше задържан в Китай за седем месеца, след като публикува антируски и проукраински съобщения в социалната мрежа X през 2023 г. През 2024 г. той се присъедини към Чуждестранния легион на украинската армия и беше убит в края на същата година. Преди смъртта си Пен публикува видео, в което държи тайванското знаме и казва, че иска да бъде запомнен заедно с тайвански доброволец, загинал в сражение за Украйна през 2022 г.
Още: Безотговорни изказвания: Пекин осъди думите на Зеленски за китайски военни на фронта
Герои, мръсни наемници или заблудени националисти?
Смъртта на китайски бойци и от двете страни на конфликта предизвика онлайн дебат за това дали те са смели герои, мръсни наемници или заблудени националисти. Китайското правителство не взе участие в тези дебати. Но сега вероятно ще му се наложи след като излязоха всички тези разкрития и след като украинският президент Володимир Зеленски обяви, че е разпоредил на свои служители да поискат официално обяснение от Пекин по въпроса.
Припомняме, че на 8 април Зеленски публикува видео с разпита на един от двамата китайски военнопленници и поиска съюзниците и конкретно САЩ да реагират на факта, че още една страна воюва заедно с Русия срещу Украйна. И Китай воюва на страната на Русия: ВСУ плени двама китайски военнослужещи (ВИДЕО) По-късно излязоха още подробности относно китайските военнопленници, които се оказа, че са носели в себе си лични документи, а Зеленски заяви, че украинското разузнаване е наясно, че над 150 китайски граждани воюват в момента на страната на Русия. Зеленски обяви колко китайски войници се бият на страната на Русия. Зеленски уточни: "Кристално ясно е, че това не са изолирани случаи, а по-скоро системни руски усилия, по-специално на територията и под юрисдикцията на Китай, да вербуват граждани на тази страна за войната."
Снимка: принтскрийн/Facebook/Володимир Зеленський
Още: Грешката на Русия: Китайските военнопленници са заловени с важни документи
Външното министерство на Китай отговори, че проверява изявленията на Украйна и не подкрепя участието на свои граждани във военни операции на която и да е страна в конфликта.