Изправена пред вътрешни бюджетни проблеми, Германия се противопоставя на предложените реформи на Европейския механизъм за мир (EPF), който финансира европейските военни доставки за Украйна. Това съобщи Financial Times на 5 февруари, позовавайки се на свои източници.
Още: Повече милиарди от ЕС: Нов план за военна помощ за Украйна
Какво е EPF?
Европейският механизъм за мир е замислен да съществува отделно от редовния бюджет на ЕС, за да възстановява на държавите членки военната помощ, която те изпращат на Украйна. Той до голяма степен е изчерпан и ЕС обсъжда нова инвестиция в размер на 5 млрд. евро във фонда, която в момента се бави заради разногласия относно начина на управление на EPF. Целта е на Украйна да се прати военна подкрепа за 20 милиарда евро за следващите 4 години.
Брюксел казва на страните членки: "Първо плати, после ти възстановяме парите". Но Германия и други страни биха искали да видят промени в цялостния модел на възстановяване на средствата, казва дипломат от ЕС пред Financial Times.
Още: Унгария няма да пречи на новия оръжеен фонд на ЕС за Украйна
Германия недоволна от България и други страни със съветски оръжия
По-големите държави от ЕС, които правят вноски във фонда, се оплакват, че по-малките страни, които имат запаси от оборудване от съветската епоха (като България например), са изпратили на Украйна остаряло военно оборудване и са използвали възстановяванията за модернизиране на собствените си арсенали.
Още: БТР-ите най-сетне тръгнаха за Украйна, трета страна плати транспорта (СНИМКИ)
Снимка: Getty Images
Страни като Франция и Германия със съществуващ военнопромишлен капацитет биха искали да видят преминаване от възстановяване на разходите към пряко финансиране на договорите за доставка на оръжие от страна на ЕС. Париж и Берлин настояват за бърз такъв преход.
Сегашното предложение е моделът на възстановяване на разходите да бъде бавно преустановен, вероятно до края на 2024 г., твърдят източници на FT.
Проблеми с оръжието за Украйна
Продължаващите дебати заплашват да доведат до забавяне на доставките на оръжия за Украйна и идват в особено труден момент, като се има предвид, че помощта от САЩ (60 млрд. долара) все още е блокирана от вътрешнополитически спорове между демократи и републиканци.
Още: Надежда за Украйна: Сенатът на САЩ се задейства, но протеже на Тръмп се противопоставя
Макар че миналата седмица ЕС успя единодушно да приеме помощ за Украйна в размер на 50 милиарда евро, пакетът е насочен по-скоро към финансова помощ за поддържане на функционирането на украинската държава, отколкото към военна помощ. Украйна все повече се сблъсква с "критичен" недостиг на артилерийски снаряди, както съобщи министърът на отбраната Рустем Умеров през януари.
ЕС беше обещал да достави на Украйна 1 млн. снаряда до март 2024 г., но изостава значително от целта и вероятно ще прати само половината от тях. Топ дипломатът на блока Жозеп Борел заяви по-рано през февруари, че преговорите по предложените реформи на Европейския механизъм за мир са в ход, но предупреди, че ЕС трябва "да постигне споразумение възможно най-скоро, защото няма повече време". "През следващия месец трябва да увеличим военната си подкрепа за Украйна", допълни той.