Германия е постигнала националните си климатични цели за 2020 г., като пандемията е помогнала да се постигне най-голямото намаление на емисиите за три десетилетия в най-стабилната европейска икономика, съобщи „Гардиън“.
Още: Разследват Жан-Клод Ван Дам за сексуални отношения с румънки, жертви на трафик на хора
Още: "Коалицията на желаещите" се събира на нова среща в Брюксел
За миналата година емисиите на парникови газове са с около 41% по-ниски от нивата от 1990 г., най-големият годишен спад от повече от три десетилетия, каза министърът на околната среда.
„Ясно е, че пандемията от коронавирус е подхранила намаляването на емисиите“, каза Свеня Шулце. „Катастрофите и икономическите кризи не могат обаче да заменят разумна политика в областта на климата и устойчиво преструктуриране на нашата икономика“, допълни тя.
Годишните данни, публикувани днес, показват, че Германия е емитирала 739 милиона тона парникови газове през 2020 г., намаление от 70 милиона тона спрямо нивата от 2019 година. Наблюдават се значителни намаления в ключови области.
Още: Забранено преди 30 години оръжие се връща: То не зачита никакви примирия
Още: Четвърт милиард евро за отбрана: Гърция стяга редиците
След като полетите бяха спрени и магазините бяха затворени, докато правителствата се опитваха да спрат заразата от коронавирус, емисиите в транспортния сектор са спаднали с 11,4%, а тези в енергийния сектор с 14,5%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Още нови изтребители: Швеция е военен Дядо Коледа за Украйна (ВИДЕО)
Още: 8000 мъже и жени затворници в редиците на украинската армия и напливът не спира
Единственият сектор, който не е постигнал целите си за 2020 г., е в областта на домакинствата, като Шулце отбеляза, че хората са прекарвали повече време вкъщи с включено отопление по време на пандемията.
Германия стартира постигането на целите през 2021 г. със затваряне на електроцентрала, работеща с въглища, близо до Кьолн като част от поетапното спиране на въглищата до 2038 г., и удари по емисиите на CO2 в транспорта. От тази година тя начислява 25 евро за тон емисии на въглероден диоксид, отделени от транспортния и отоплителния сектор.