Френската прокуратура започна предварително разследване срещу кандидата за президент Еманюел Макрон, предаде във вторник AFP.
Още: Отмъщение? В Германия убиха писателка, осмиваща руснаците (СНИМКИ)
Още: Сривът на тока в Испания: Руска подигравка с хвалба за Украйна, но и реалност защо стана
Следователите се заинтригували от пътуването на Макрон до Лас Вегас в САЩ през януари 2016 година. По това време Макрон е министър на икономиката. Той участва в среща с бизнесмени в рамките на Международната изложба на електроника.
Според информацията, обявена френските медии, разходите за пътуването са били 380 хиляди евро, като цялата сума е поверена на агенцията за връзки с обществеността „Хавас” (Havas), която организирала срещите на Макрон. Причината за интереса на прокуратурата е неспазването на процедурата за обявяване на обществена поръчка.
Самият Макрон, съперник на Франсоа Фийон, който по-рано също се оказа в полезрението на следователите, увери, че няма никакво отношение към непосредствената организация и не му е било известно нищо за детайлите на процедурата. „Не знаех за това”, заяви Макрон в началото на март.
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Още: Путин си намери "пушечно месо" за войната и от България
Това обяснение не удовлетворява представителите на френската опозиция. Според десните предизвиква учудване фактът, че цялото внимание на проверяващите е приковано към техния кандидат Франсоа Фийон.