Смогът в Европа и Северна Америка може да е над 25 пъти по-смъртоносен от този в китайските градове, сочи ново проучване.
Според него годишното излагане на фини прахови частици във въздуха в Китай е над 5 пъти по-високо от препоръчителните стойности на Световната здравна организация (СЗО). Въпреки това обаче това замърсяване е много по-малко смъртоносно от праховите частици в Европа и Северна Америка.
Според експертите това се дължи на факта, че в замърсения въздух в Китай има предимно голямо количество естествен прах, който бива разнасян от ветровете. На Запад обаче замърсеният въздух е от индустриален произход.
Така резултатите са категорични, че всъщност китайският смог води до по-малко смъртни случаи в сравнение с европейския и американския. И по-точно - замърсяването на въздуха в Европа е 27 пъти по-токсично от това в Китай.
Въпреки това, градове като Пекин, Шанхай и Хонг Конг, вероятно страдат от западен тип замърсяване, пише Independent.
"Естественият прах не може да се мери по токсичност с частиците от изгорели въглища, биомаса и изкопаеми горива", заяви проф. Франк Кели, експерт по околната среда в Кралския колеж в Лондон.
Вдишването на естествен прах може да увреди белите дробове и да отключи пристъпи на астма. Частиците от изгорели изкопеими горива причиняват същите проблеми, но и водят до натравяне с токсични тежки метали, химикали и летливи органични съединения. Те могат да преминат от белите дробове в кръвта и да причинят много по-големи щети на организма.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт