Европейската комисия одобри договор с германската фармацевтична компания CureVac за първоначална покупка на 225 млн. дози ваксини. В договора е посочена възможност за закупуване на още 180 млн. дози, когато бъде доказано, че ваксината е безопасна и ефективна срещу Covid- 19. Така общо договореното количество за Европа от тази ваксина е 405 млн. дози, съобщава БНР.
Това е петият договор, който Комисията одобрява, след сключените с компаниите с AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV and BioNtech-Pfizer. Припомняме, че CureVac е сред фаворитите за ваксина и на САЩ. А през юли през юли Европейската инвестиционна банка разреши заем от 75 милиона евро на германската компания CureVac именно за разработването на ваксината.
Наскоро ЕК приключи успешно и проучвателните разговори с Moderna за 160 млн. дози. Главният изпълнителен директор на Moderna Стефан Бансел обаче предупреди по-рано във вторник Европейския съюз, че продължителни преговори за закупуване на разработваната от компанията ваксината срещу Covid-19 могат да изложат на риск своевременната доставка на дозите, тъй като "приоритет се дава на съществуващите договори, някои от които са подписани преди месеци".
"Комисията преговаря за общо количество ваксини. Представляваме 450 милиона европейски граждани и искаме да получим изгодни цени. Не забравяйте, че не Комисията купува тези ваксини, а страните-членки. Работата на Комисията е да договори възможно най-добрите условия за покупка, ако те решат да го направят" , обясни Ерик Мамер, говорител на ЕК, цитирана от btv.
Логични остават въпросите дали е възможно някой от кандидат-производителите на ваксини да не успее и какво става с вложените от Европа пари. Да, има такъв риск, отговоря Комисията. Възможна е загуба на инвестиции, защото и досега няма гаранции кои ваксини ще се окажат ефикасни и кои - не.
"До момента Комисията е осигурила най-малко 1,2 милиарда дози и изпълнява ангажимента си да гарантира равен достъп до безопасни, ефективни и достъпни ваксини не само за гражданите на Европейския съюз, но и за най-бедните и най-уязвимите хора в света“, заяви председателят на комисията Урсула фон дер Лайен.