Европейската комисия представи днес подробно предложение за следващия дългосрочен бюджет на ЕС за периода 2021—2027 г. със значително увеличаване на текущото общо финансиране за сигурността — от 3,5 милиарда евро на 4,8 милиарда евро.
Още: Шолц обезпокоен за Австрия, ако там има крайнодесен канцлер
Още: Молдовският премиер: Путин да се маха от Приднестровието, ние ще го управляваме
Комисията предлага да удвои финансирането на фонд „Вътрешна сигурност“ (ФВС) — ключовият финансов инструмент за подкрепа на усилията на държавите членки в областта на сигурността, от 1 милиард евро на 2,5 милиарда евро. Новият фонд ще включва: нов набор от цели, по-голяма гъвкавост и по-добро реагиране при извънредни ситуации, по-добро координиране между политиките на ЕС, силно външно измерение, укрепване на агенциите на ЕС.
Предвид все по-сложните заплахи в международен план фондовете на ЕС могат да спомогнат за изграждането на Съюз, който е устойчив на бъдещите предизвикателства в областта на сигурността и е по-добре подготвен за реакция при извънредни ситуации, съобщиха от софийския пресофис на ЕК.
За периода 2021—2027 г. Съюзът ще продължи да предоставя и строго целева финансова помощ за извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения. За България и Словакия общо сумата е в размер на 118 милиона евро, като 63 милиона евро от тях са за дейностите в АЕЦ "Козлодуй".
Още: Белгия може да има ново правителство в края на месеца
Още: Руски завод, правещ оръжия с марка "Калашников", осъди веднъж и съди за втори път Русия
552 милиона евро са предвидени за ядрените обекти в Литва. Други 348 милиона евро ще бъдат отпуснати за извеждане от експлоатация и управление на радиоактивните отпадъци от съоръженията за ядрени научни изследвания на Европейската комисия, а със сума в размер на 160 милиона евро ще бъдат подпомогнати дейности, свързани с общата ядрена безопасност и ядрените гаранции.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирски неслучайно замина в Курск, там тепърва нещо ще става
Още: Лукашенко: Диктатурата в Беларус е по-добра от демокрацията в Украйна