Без фанфари: България се включи в "коалицията на желаещите" за Украйна, но не на ниво министър

10 април 2025, 17:49 часа • 8573 | прочитания

Министрите на отбраната от “коалицията на желаещите“ се събраха в централата на НАТО в Брюксел, днес, 10 април, за да обсъдят бъдещата миротворческа мисия в Украйна, а България също се включи. До последно не беше ясно дали страната ни ще участва в дискусиите с представители на общо около 30 държави, които са съюзници на Киев. В крайна сметка сме били представени от зам.-министъра на отбраната Радостин Илиев, който е придружаван от делегация от трима души, съобщи БНР.

Министърът на отбраната Атанас Запрянов не е присъствал. От Министерството на отбраната в София засега не коментират. Изпратиха единствено прессъобщение, в което се посочва, че Запрянов е провел среща с посланика на Армения у нас Н. Пр. Цовинар Амбарцумян - обсъдили са "традиционно доброто сътрудничество в областта на отбраната".

Още: Европа откри начин как САЩ да участват в миротворческата мисия в Украйна

Съюзниците се срещат, за да продължат обсъжданията на потенциална мироопазваща мисия, ако бъде постигнато споразумение за прекратяване на огъня с Русия. Срещата е водена от френския министър на отбраната Себастиeн Лекорню и британския му колега Джон Хийли. Коалицията включва европейски държави, Канада и Австралия, но изключва Съединените американски щати.

Украински, френски и британски военни представители водят разговори, за да определят нуждите на Киев от такава мисия - Украйна иска миротворци, които да възпират бъдеща руска агресия. Началниците на генералните щабове на Франция и Обединеното кралство вече бяха в Украйна и сега предстои да се разбере какви ще са резултатите от т.нар. сили за подсигуряване.

Снимка: Getty Images

Мисията на съюзниците в Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски подчерта колко важно е присъствието на чуждестранни войски по суша, въздух и море за гарантиране на мира. „Нашите партньори разбират от какво се нуждае Украйна“, каза той, акцентирайки върху противовъздушната отбрана.

Зеленски отбеляза също така значението на мандата на войските и инфраструктурата и спомена, че очаква яснота относно сроковете на мироопазващата мисия в рамките на следващия месец.

Още: В "Коалицията на желаещите" се разбраха поне един европейски лидер да говори с Путин

Павло Палиса - главният съветник по отбраната на Украйна - заяви, че около десетина държави биха желали да се присъединят към коалицията и да изпратят войски в Украйна, предава думите му Politico. „Говори се и за участието на балтийските и скандинавските страни“, каза Палиса пред репортери.

Много държави, включително Великобритания, се колебаят дали да изпратят войски без подкрепата на САЩ, които са абсолютната променлива в уравнението под ръководството на президента Доналд Тръмп. Ако НАТО бъде включена в мисията, то така може да се осигури и участието на Щатите.

Междувременно Русия предупреди, че всяко разполагане на войски без мандат на ООН ще бъде неприемливо за Москва, като дори заговори за пряка конфронтация с НАТО: В САЩ видяха провал с миротворците, Русия заплаши НАТО (ОБЗОР - ВИДЕО).

Приносът на България

Припомняме, че 51-вото Народно събрание прие декларация, с която се казва, че България няма да праща военни в Украйна. Към момента страната ни е участвала в две срещи на "коалицията на желаещите", като бе представена от премиера Росен Желязков. В единия случай той се включи с видеовръзка, като отново имаше известни колебания дали България е поканена в дискусията с най-важните поддръжници на Киев: Росен Желязков посочи как България вижда справедливия и траен мир в Украйна (ВИДЕО).

Снимка: Getty Images

България предложи да бъде сформиран многонационален морски координационен център за осигуряване на безопасността на корабоплаването в Черно море, както и ние да сме домакин.

Реакции

Все още няма решение какво би представлявала мисията в Украйна на държавите от т. нар. коалиция на желаещите, каза върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас, цитирана от БТА. Обсъждат се различни възможности - мисията да бъде за наблюдение, мироопазваща или отбранителна. Въпросът е, ако има мир, какви войски ще бъдат необходими, поясни тя. "Трябва да преценим възможностите и САЩ да бъдат с нас, САЩ също имат интерес от мира и стабилността в Европа", добави Калас.

Още: "Сили за подсигуряване": Френско-британски екип отива в Украйна (ВИДЕО)

Британският министър на отбраната Джон Хийли коментира в рамките на срещата, че мирът в Украйна трябва да бъде траен. "Единни сме в желанието да осигурим бъдещето на Украйна след постигането на мир. Ще обсъдим как с изработените оперативни планове да бъдем напълно подготвени при постигането на мирно споразумение. Ние сме сериозни и изпращаме сигнал на президента Путин, министър Умеров (министърът на отбраната на Украйна - Рустем Умеров, бел. ред.) и на украинския народ - стоим до вас по време на битката и ще стоим до вас и по време на мира", заяви Хийли.

"Европа има 2 млн. войници в униформи - въпросът е колко сме мобилни и колко от тях можем да изпратим на място", каза министърът на отбраната на Латвия Андрис Спрудс. Нужна е и защита на източния фланг, както и да не отслабваме нашата отбрана, "тъй като имаме агресор на границата", акцентира той.

Снимка: Министерство на отбраната

Още: Докато България се снишава, Гърция се готви за Украйна – но при строги условия

Предстои и среща във формата "Рамщайн"

Ден след срещата на коалицията НАТО ще бъде домакин и на Контактната група по отбраната на Украйна - формат "Рамщайн", за да продължи обсъждането на военната помощ. 

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет обяви, че вече ще присъства на срещите на „Рамщайн“ виртуално, след като първоначално планираше да пропусне предстоящото събитие. Срещата в Брюксел този петък е под председателството на Обединеното кралство и Германия.

Още: "Десетина държави" ще пратят военни в Украйна: Нова среща за миротворците, но без САЩ

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес