Напрежението от кандидатстването в детските градини с пълна сила се пренася и в кандидатстването за първи клас в столицата. След първото класиране родители твърдят, че децата им не са били приети в нито едно от училищата, в които кандидатстват, включително и в кварталното.
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Пред БНТ началникът на Регионално управление на образованието в София-град Ваня Кастрева обясни, че за тях кампанията за първокласниците протича спокойно, а напрежението е в социалните мрежи.
По думите ѝ официално депозирани има само три жалби, които са свързани с въпроси от страна на родители.
"Спецификата на класирането в София е свързано с големите възможности, големия брой ученици и различните формати на прием. Родителите имат право да подадат заявления в неограничен брой училища. В някои случаи един родител може да види записано детето си в две училища, което блокира две места. Така на второ класиране ще се освободят места, за да се участва в него е необходимо родителите да подадат заявление за участие като отново важат същите критерии. Не мога да твърдя, че всеки родител ще бъде доволен, но за всяко дете ще има място в училище", обясни Кастрева.
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
Още: Първокурсничка на СУ и INSAIT проби на световен форум за изкуствен интелект
Записването става след като се представят оригиналите на документите, които се изискват.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два неучебни дни за учениците в Сливен
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Според Кастрева правилата, които са приети през миналата година, улесняват приема, визирайки критерия за уседналост. Има детайли, които са по-скоро в изключенията, които трябва да се усъвършенстват. Тя обяви, че от догодина ще има електронна система за кандидатстване и при първокласниците, както при децата за ясли и детски градини.
След края на първото класиране на първокласници в столицата, много родители останаха разочаровани. Десетки деца не са приети в училището в района на местоживеене, въпреки че отговарят на критерия уседналост.
Стената на плача
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Когато 55 СУ публикува списъците с приетите на първо класиране деца за голяма част от родителите това се оказва „стената на плача”, защото името на тяхното дете не фигурираше в тях.
"Идеята на тази система беше именно уседналостта на тези деца! Да живеем близо до училището и да запишем детето си именно тук! Определено считам, че има нарушение", коментира Диана Иванова, родител пред bTV.
Детето е класирано в друго училище, което е извън района. Майката споделя, че 55 СУ е на 10 минути от дома им, а мястото, в което е приета Боряна е на час.
От училищното ръководството обясниха, че желаещите са били много и няма места за всички. "Училището ще предложи на педагогическия съвет да промени план-приема за следващата година от 7 на 8 паралелки, за да можем да поемем тези 27 деца", каза Цонка Попова, зам.-директор. От Столична община се съмняват, че има нарушения.
"Столичният инспекторат ще влезе на проверка, защото действително има съмнение как е проведен приемът. Дали правилно е приложена системата за прием", посочи Тодор Чобанов, зам.-кмет на Столична община.
Припомняме, че на 4 юни започна записването на класираните за прием ученици в първи клас. Записването на първолаците ще става до 17:00 ч. в четвъртък (6 юни). В 18:00 ч. на 6 юни ще бъдат обявени свободните места за второто класиране.
Новото тази година е, че в първа група за прием в първи клас освен децата, които живеят в прилежащия район на училището в продължение на три и повече години, вече ще попадат и тези, чиито братя и сестри до 12 г. учат в същото училище, независимо къде живеят. Няма значение през кой месец по-големите деца навършват 12 г., важно е това да става в годината на постъпване в първи клас на по-малките им братя и сестри.