Как ще се прилага заповедта на МОН за преминаване на дистанционно обучение, която предвижда министърът на образованието да одобрява това за конкретни училища по предложение на техните директори?
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Заповедта залага на диалогичен режим на всички участници в образователния процес. Предложенията за преминаване към електронно обучение следва да се обсъдят от педагогическия съвет на училището и да бъдат съгласувани с обществения съвет при отчитане на мнението на преобладаващата част от родителите.
Педагогическият съвет има тежката си дума, но трябва да се търси мнението и на родителите, смята Ваня Кастрева, началник на Регионалното управление на образованието в София. Преобладаващата част от родителите според нея означава поне 2/3 от родителите да са съгласни това да се случи.
В закона е залегнала оперативната самостоятелност на директорите на образователните институции, припомни Кастрева пред БНР. Предложението на съответния директор може да не е предшествано от препоръка на РЗИ, се казва още в документа.
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
Още: Първокурсничка на СУ и INSAIT проби на световен форум за изкуствен интелект
Ваня Кастрева отбеляза, че просветният министър се е натоварил с голяма отговорност, така че екипът му бързо да реагира на предложенията на училищните директори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два неучебни дни за учениците в Сливен
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
„Не бих казала, че тази заповед е бягане от отговорност. Напротив, тя е знак за голяма отговорност“, подчерта тя.
Има баланс в отсъствията на учениците на този етап, посочи още Ваня Кастрева, като даде конкретни примери за София за процента на отсъстващи и поставени под карантина ученици и педагогически персонал.
В най-голямото училище в София и страната - 18 СУ „Уилям Гладстон“ в София, най-висок е ръстът на отсъстващи и карантинирани ученици в начален етап. В друго училище – 192-ро в Бистрица има над 30 на сто отсъстващи учители, на фона на неголям процент отсъстващи ученици. В професионалната гимназия „Княгиня Евдокия“ има голям процент отсъстващи ученици – над 30%, но малък брой карантинирани. В Испанската гимназия пък расте броят на карантинираните паралелки.
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
„Тоест картината е изключително пъстра и затова тази заповед на министъра дава възможности да имаме ефективна превенция на риска от разпространение на Covid-19, навлизайки във време, в което и другите грипни зарази започват да се проявяват“, коментира началникът на РУО - София.
Запитана какво точно се влага във формулировката увеличаващ се висок брой на ученици и учители, Ваня Кастрева поясни:
„30% за мен е такава ясна граница, наложена във времето. 30% отсъстващи учители или ученици вече говори наистина за висок брой. Над 30%.“