Учители от елитни столични школа са тръгнали на лов за фалшиви адреси, вписани в документите за прием в първи клас. Те проверяват, както по домовете на място, така и през системите на НАП, НОИ и търговския регистър за съответствие на заявения адрес на работата на родителите. Това разказа директорът на Регионалното управление по образование в София Ваня Кастрева.
Още: Ново предложение за финансиране на второ висше
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
Това е положителна мярка, проверка на коректността на двете страни, друг е въпросът доколко може да бъде ефективна, обясни тя пред в. "Монитор". Именно заради съмнения в измами с адреси, миналата седмица стана ясно, че родители са сезирали прокуратурата за съмнения със злоупотреби.
Шефката на Синдиката на българските учители Янка Такева обясни, че проверки на адресите се извършват във 2-ро СУ „Акад. Емилиян Станев“ и 20-о ОУ „Тодор Минков“. Практиката се прилага също така и в 133-то СУ „А. С. Пушкин“, добави още Кастрева.
От тази година Столична община спусна единни критерии за прием в първи клас. Сред тях основна тежест има адресът на дома. Отделно се дават точки и за близост на местоработата на родителя до училището. Именно затова и учителите проверяват при съмнение тези два критерия.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Директорката на 2-ро СУ Елеонора Лилова потвърди за проверките, които организира нейното училище при съмнение за злоупотреба. Тя разказа за случай, в който родител подал адрес за месторабота в квартала на училището. Проверка в Търговския регистър обаче показала, че на мястото няма офис. Директорката обясни също, че спрямо подадените документи в друго училище, се оказало, че на един адрес живеели 9 различни лица.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Actualno.com припомня, че по-рано от Министерството на образованието и науката съобщиха, че ще обсъдят със Столичната община уседналостта да стане част от единните критерии за прием в първи клас от следващата учебна година.
Промените в критериите за прием в първи клас станаха отново наболял въпрос след скандал в столичното 51-во училище. Там родители се обърнаха към прокуратурата заради съмнения за масови измами с адресни регистрации и местоположение на работата.
Въпросът за промени в критериите се поставя на дневен ред, след като родители сезираха прокуратурата за съмнения в злоупотреби с адреса при документите за прием в първи клас.
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
Миналата година всяко училище само определяше критериите за прием. От тази година, обаче Столична община спусна единни критерии, като адресът има основна тежест, но уседналостта липсва като изискване.