Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Училищни директори с 10 предложения до следващия редовен министър на образованието

03 ноември 2022, 12:26 часа • 3159 прочитания

Рязка промяна в образователната система, свързана с освобождаване на учебните програми от излишни факти, промяна във формата на изпитите и повече свобода за учителите.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Това са само част от предложенията на председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматова към бъдещия редовен образователен министър.

В свой пост в социалните мрежи Стаматов отправя искания от името на директори, като тези реформи според него биха ни извели на нова образователна писта.

ОЩЕ: 2 милиарда лева европейски пари за образование

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

"Сериозна промяна в учебните програми - рязка промяна на това как се учи!", заявява той, настоявайки в тях да останат само понятия и теми, които са жизненоважни и приложими утре, а да изпаднат всички факти, дати, наизустяването на излишни и празни страници.

Припомняме, че предният екип в МОН начело с акад. Николай Денков започна мащабен преглед на учебните програми, който отне месеци, през които се правеха допитвания до родители, ученици и учители. В резултат на анкетите бяха откроени редица слабости - претрупване с информация, неясен език в учебниците, несъобразено с възрастта на учениците съдържание и др. Направени бяха предложения и за конкретни редакции - най-вече в програмите по български език, но и по математика, география, биология, информатика. Обобщеният доклад от прегледа на учебните програми би трябвало да е обсъден вече в МОН от работни групи с участието на учители, психолози и др. Крайният срок, в който те трябваше да предложат конкретни промени в учебните програми, а те на свой ред да бъдат представени за обществено обсъждане, бе 31 октомври 2022 г.

ОЩЕ: Висшистите у нас се увеличават, но масово са в големите градове

Ето и цялата публикация на Стаматов:

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

Няколко малки важни стъпки, които биха променили образованието ни - или сериозните задачи пред един бъдещ министър на образованието, за да излезем по нова образователна писта:

  • Сериозна промяна в учебните програми - рязка промяна на това КАК се учи! Понятия и теми, които са жизненоважни и приложими утре, а не факти, дати, наизустяване на излишни и празни страници; Промяна, която да даде възможност за изява на всеки ученик в неговата най-силна страна, без да има малки общи пропуски;
  • Свобода в работата на учителите - свобода в преподаването, в методите, в гъвкавост кога да бъде представена една или друга тема; колко дълго да стоим на един или друг раздел; дали да прескочим нещо за учениците ни;
  • Различен поглед на ролята на регионалните управления - силно подкрепяща, насърчаваща роля, а не важният началник, който не знае какво проверява, но иска да е всичко по-друг начин; Колко по-различно биха стояли в обществото ни с днешни задължения, а не с размити и многопосочни, силно архаични “задачки”;
  • Иновациите в училището - като мотивиращ стимул да им бъде по-интересно на учениците всеки ден; като важната страница на новото в училището; като стъпката към хибридни предмети и нови учебни планове;
  • Да излезем от “святата” роля на документа. “Документ има, значи всичко е наред-казва проверяващият”. Нищо, че са налице нулеви резултати. Толкова ни е затрупала тази бумащина, че сме станали нейни административни роби. Намаляване на стратегии, планове, планчета, купища справки, описания. За да има повече време за ученика;
  • Стройна промяна в системата на оценяване - учене не на знания, а на умения. И оценяване не на наизустеното, на моженето и прилагането на наученото. Изпитите и тестовете да бъдат с практична насоченост, изпити на смислени умения;
  • Ученето на “трудните” деца в едно с всички. Първата стъпка в “приобщаването” показа, че отново работим повече за документа, отколкото за смислена и сериозна подкрепа на всеки ученик. Да дадем свобода на учителя! Но и ангажимент родителя да се вслуша в учителя и екипа, за да има смисъл от това, което се прави. Още нещо… днес има много деца нуждаещи се от подкрепа, но родителят не признава тази потребност. Време е за следващата крачка- дайте правото на училищния екип да има важната дума за ежедневна подкрепа и ангажимент - родителят да се съобразява с учителя и училището.
  • Осмисляне на времето на “занималнята” в превръщането ѝ в най-интересната и желана част от училищното време. Тогава, когато “заниманията по интереси” дават увереност и сила на всеки ученик и времето прекарано в тези часове е игра, свобода, но и новото днес.
  • Елегантно увеличаване на задълженията на учениците - за ходене на училище, за стриктно спазване на правила и порядки, за осъзнаване на ролята им да бъдат всеки ден ученици; за фино прилагане на нови методи за ангажиране и при необходимост за санкциониране. Преходът показа, че само правата създават повече анархия, вместо добри очаквани резултати.

След всички тези МАЛКИ крачки, промяната в родното ни образование би направило своята образователна революция. Тази, от която се нуждаят всички в страната ни. Стига наредби, подзаконови рамки, стига писма - едно след друго противоречащи си. Толкова много сме издигнали в култ закона, наредбата, че спряхме да правим нормалните неща…

В парламента има образователна комисия.

Председателят й може да инициира дебат за бързи промени по малките, но днешни образователни потребности.

ГОЛЯМА задача, която може да бъде предложена пред един скорошен образователен министър, с ясен мандат за добър и ясно предсказуем НАПРЕДЪК!", завършва поста си Диян Стаматов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес