Мащабни разкрития: Уикипедия, ChatGPT и Х пропагандират кремълските опорки

14 април 2025, 09:51 часа • 878 | прочитания

Мащабно разследване разкрива как руската мрежа "Правда" прокарва огромни масиви с данни като прокремълска пропаганда във Уикипедия и чат-ботове с изкуствен интелект като ChatGPT, Copilot и Gemini. Автори на разследването са DFRLab и базираната във Финландия CheckFirst, като техните разкрития показват как домейните на мрежата на "Правда" често се цитират като източници и техните твърдения се публикуват отново на тези платформи, което поражда опасения за изкривяване на съдържанието. Използвайки API достъп до Wikipedia и "X", те установяват, че активността на публикуване с хипервръзки към домейни на мрежата на "Правда" е нараснала експоненциално от началото на войната в Украйна на 24 февруари 2022 г. насам.

Мрежата носи официалното име Portal Kombat и представлява вид информационен портал, който разпространява прокремълско съдържание от 2014 г. насам. По-рано DFRLab установява, че мрежата "Правда" е насочена към повече от 80 региона и държави в световен мащаб и разчита на механичен превод. Един от корените й е в руската фалшификация на Уикипедия, наречена "Енциклопедия Универсалис", която силно популяризира прокремълски наративи, насочени към местната руска и глобална аудитория.

Още: "Искате ли да покажете сила": Как руската пропаганда набира китайци за фронта в Украйна?

Снимка: iStock

Тонове данни

В този смисъл Уикипедия не е имунизирана срещу това влияние. Над 1900 хипервръзки в 1672 страници на Уикипедия сочат към сайтове, свързани с мрежата "Правда", представящи се за авторитетни източници, става ясно още от разследването. Руските и украинските сайтове на Уикипедия бяха най-силно засегнати, но също версиите на английски, френски и мандарин. Тези връзки често се промъкват в биографии, документация за конфликти и статии, свързани с военни действия, като по този начин оформят наративи.

I asked Chat-GPT about a transgender statistic. It cited news-pravda, a well known pro-Kremlin website in a network documented by @viginum.bsky.social’s Portal Kombat report and expanded in @americansunlight.org’s update of the network. It’s a vulnerability that could be exploited indirectly.

[image or embed]

— E. Rosalie (@erosalie.infoepi.com) March 7, 2025 at 9:38 AM

Още: Путин свали полезен руски канал в Telegram - "дестабилизирал" Русия

Вграждането на уебсайтове на мрежата "Правда" в Уикипедия е сред основните фокуси на разследването, тъй като именно там е източникът на данни за големите езикови модели (LLM), каквито са чат-ботовете. През февруари 2025 г. American Sunlight Project публикува доклад, в който се посочва, че съдържанието, хоствано на уебсайта "news-pravda", потенциално може да бъде генерирано от AI, което допълнително поставя под въпрос надеждността и целостта на информацията, разпространявана от мрежата "Правда". 

Снимка: iStock

Мъск да почерпи

Подобни похвати се използват и в социалата мрежа на Илон Мъск "X" в т.нар. Community Notes - там са засегнати с имплантирани твърдения, които използват линкове от мрежата "Правда". Анализът на данните от идентифицираните публикации показва, че прокремълските наративи са били оправдани с помощта на съдържание, публикувано отново в свързани с "Правда" домейни.

Още: Мъск обиди Уикипедия с нецензурно предложение

Източник: DFRLab

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес