Образованието е в основата на икономическите неравенства. Това заяви Аруп Банерджи, директор в Световната банка за Европейския съюз, Европа и Централна Азия, по време на Пловдивския икономически форум.
Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
Банерджи цитира данни от изследването PISA, според които 42% от 15-годишните българи са функционално неграмотни по отношение на езици и математика. Според него образованието е в основата на икономическите неравенства и в развитите икономически страни функционалната неграмотност е в пъти по-ниска, отколкото в по-слабо развитите.
Европейският съюз през последните 30 години е регионът в света, който регистрира най-голям икономически ръст, каза той. За България икономическият ръст е около средния за ЕС, предаде БНР.
Не всичко обаче е позитивно, тъй като хората, които са сред най-бедните слоеве, фактически не печелят от икономическия растеж и неравенствата се задълбочават, коментира Банерджи.
Още: МОН оказва по-сериозна подкрепа за учениците със СОП
Още: Хомофобията, Старият Завет и часовете по религия: Отговорът на Вълчев внесе яснота (ВИДЕО)
Той посочи, че диспропорциите са факт и на регионално ниво, като страните от южната част от Европа определено изостават от другите.