Не е вярно, че сме разбрали преди две-три години за азбеста в сградата на Класическата гимназия на ул. „Баба” 16. Това заяви в сутрешния блок на bTV адвокат Силивия Илиева, родител на ученик от гимназията.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
По думите на Илиева родителите, които в края на миналата седмица оповестиха, че в сградата на ул. „Баба” 16 има азбест, са го научили едва наскоро, при среща с представители на Министерството на културата (МК). По думите на Илиева експертите на МК са казали, че при извършения с европейски средства ремонт на сградата в кв. „Модерно предградие” има премахнати етернитови плочи, но не са всички.
В момента в тази сграда има дупки, а това прави опасно обитанието ѝ, подчерта Илиева, която вчера призна, че е един от родителите, вземали проби от стените на сградата в „Модерно предградие” – чрез изчопляне на материал и съотетно образувайки дупка.
От своя страна представителят на Министерството на културата Красимира Филипова отхвърли тезата, че министерството е знаело за наличие на азбест. Тя каза, че в началото на миналата седмица министърът на културата Петър Стоянович е издал заповед за връщането на гимназията в кв. „Модерно предградие” на базата на Акт 16 за състоянието на ремонтираната сграда.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Пред камерата на bTV заместник-директорът на НГДЕК Кирил Галев коментира, че преместването на гимназията ще е много трудно по това време и че цялото ръководство на училището се бори за една кауза – Класическата гимназия да се върне в центъра на София. Смисълът на НГДЕК е да е близо до университетите, до Народната библиотека, защото децата често са водени на занаятия и изложби, а „Модерно предградие” е много далеч, казаха учители, подкрепящи Галев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Не на това мнение обаче беше учителят по философия Орлин Йорданов. Той подчерта, че Техническият паспорт на сградата на 13-то ОУ отдавна е показал колко стара и опасна е тя. При опит за уточнение от страна на репортера на bTV, че сградата е стара, Йорданов натърти „и опасна, с неработещи инсталации и възможности за аварии”. Ето тук можете да видите Техническия паспорт на 13-то ОУ, изготвен още през 2012-та година, а още на 30 септември, 2013-та година в Констативен протокол от инспектори от Столична община е записано, че „незабавно трябва да се вземат мерки за укрепване на комините, които са частично разрушени, без бордове и са опасни за здравето и живота на ползвателите на сградата” (стр. 2).
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"