Общо 28 110 деветокласници решаваха изцяло онлайн тест по природни науки в първия ден от изследване на уменията на учениците в тази област.
Още: Заради критичните резултати в PISA: Държавата взима спешни мерки
Тест в 800 училища
Проверката започна в 8.00 часа на 14 октомври и протече безпроблемно в близо 800 държавни, общински и частни общообразователни училища, като до момента в Министерството на образованието и науката не са постъпвали сигнали за технически проблеми. Утре (15 октомври) ще се състои втората част от измерването, в която се очаква да се включи останалата част от деветокласниците.
За първи път цял випуск се явява на тест, който се провежда изцяло на електронни устройства. За тази цел МОН създаде необходимата организация за безпрепятствено протичане на изследването, съобщиха от ведомството. Бяха определени две дати за провеждане на теста, като училищата имаха възможност да разпределят учениците на две групи. Освен това още миналата седмица платформите за работа бяха отворени и достъпни, за да могат деветокласниците да влизат в тях и да се запознаят както с функциите, така и с примерните задачи.
Още: Зле сме, но не съвсем: Нов позитивен прочит на резултатите на учениците ни от PISA
Снимка: iStock
Проверки по три предмета
Тестовете за измерването на уменията по природни науки са в два варианта за различните дни. Всеки ученик достъпва чрез edu.mon.bg акаунта си или чрез уникален QR код, генериран за неговото устройство и потвърдено от учителя наблюдател.
Тестът се състои от три части - по биология и здравно образование, по физика и астрономия и по химия и опазване на околната среда.
Още: "Искаме учителят да е хиляда неща - коуч, логопед, семеен терапевт - това е проблем"
Всяка част от теста включва до 10 задачи/казуса с въпроси към тях с избираем отговор и/или с кратък свободен отговор. За работа върху всяка част ученикът разполага с 30 минути, като до приключването ѝ може да се връща и да променя отговорите си. Веднъж потвърдил приключването на работата си по съответната част, той започва с решаване на следващата част и не може да се връща към предишната.
Резултатите от измерването могат да бъдат вписани като текуща оценка и да заместят провеждането на входно равнище по съответния предмет. Това се случва по преценка на преподаващия учител и по желание не ученика.
Сегашното изследване поставя фокус върху важни теми от изследването PISA 2025, като типа задачи и средата се доближават до тези в международното проучване. Подпомагат се и учителите в задаването и оценяването на такъв тип задачи, поясняват от МОН.
Още: Защо българските ученици нямат нужните умения? МОН даде пример от чужбина как да се справим (ВИДЕО)