Образователното министерство публикува официални насоки за работа на системата на училищното образование през новата година в условията на коронавирус. Сред тях е и списък на заболявания при деца, при които се препоръчва различна от дневната форма на обучение. Това се налага заради по-високият риск от тежко протичане на СOVID-19 при тях. Поради тази причина тези деца могат да преминат в дистанционна, индивидуална или самостоятелна форма на обучение след препоръка от лекар.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
За целта е необходимо в учебното заведение да се предостави етапна епикриза от проследяващия лекар специалист за доказване на заболяването и текущия му статус с определяне риска от присъствено обучение и препоръка за провеждане на дистанционно обучение за конкретен период от време.
Разбираемо, като потенциално застрашени от тежко протичане на COVID-19 се приемат децата с компрометиран имунитет – с вроден или придобит имунен дефицит; с онкологични заболявания, особено след химио- и лъчетерапия; тези на лечение със системни кортикостероиди и цитостатици, преминалите през трансплантация и други подобни случаи. Вниманието е отделено и на учениците със системни заболявания на съединителната тъкан, които са извън ремисия.
Пълният списък със заболявания и състояния, както и насоките за безопасно образование в условията на пандемия от COVID-19 може да намерите ТУК.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Още: "Спад в броя на новите случаи на коронавирус при рекорден брой тестове"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман