Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Куп промени чакат директори и учители през лятото, на много места има глад за преподаватели

12 юли 2016, 13:45 часа • 10308 прочитания

Очертава се горещо лято за българските учители и директори.

Образователното министерство обсъжда промени на междучасията и нови, по-късни дати за провеждането на националното външно оценяване в седми клас.

Учениците са категорично против съкращаването на кратките междучасия, защото и голямото не им стига да се нахранят и освежат, а директорите са на мнение, че времето няма да им стигне, за да започнат новата учебна година подготвени по новите правила.

С началото на новата учебна година, училищата трябва да сменят имената си.

Това се налага заради влизането в сила на новия училищен закон от първи август. С него се въвеждат единни наименования на училищата, които до момента всеки кръщаваше както си иска. Една от най-популярните абревиатури СОУ (Средно общообразователно училище) вече ще бъде СУ (Средно училище), разясни по-рано заместник-образователният министър Диян Стаматов. Гимназиите също вече ще носят абревиатурата ПГ - Профилирана гимназия.

Промяната е залегнала в стандарта за институциите в системата на образованието.

Според Стаматов целият период на преобразуването на училището ще трае около 30-40 дни, защото е свързан и с промяната на банкови сметки и печата на учебното заведение.

Трудовите договори на учителите няма да бъдат прекратявани, но в тях вече също ще бъде нанесено новото име на училището. Промяна няма да има за основните школа, които, както и досега, ще се съкращават на ОУ. Те обаче могат да решат да се преобразуват, като станат или начални, или обединени - до 10 клас, или дори средни до 12 клас. Това ще зависи от капацитета на всяко отделно училище, пише "Стандарт".

Директорката на столичното 35-о основно училище "Добри Войников" Ана Калчева казва, че реформите са били належащи и дори малко закъснели.

Има тенденция директорът да решава какви да бъдат междучасията според условията на учебния процес в съответното училище. Част от междучасията могат да се намалят, за да се съкрати учебният ден за втора смяна, посочи тя с уговорката, че ако учениците са на кабинетна система, съкращаването на междучасията би било неудачно.

Относно изместването на датите за външното оценяване Калчева подчерта, че в момента то се провежда малко рано, защото децата имат да учат и след него, те са взели основния материал, защото малко са препускали по него, но е необходим и преговор на този материал преди матурите. При големите ученици изместване на датите и по-късно провеждане на матурите не е добър вариант, защото кандидатстването в чужбина изисква по-ранно подаване на документи от страна на учениците, уточни още училищният директор пред БНР.

След успешно приключване на учебната година децата ще могат да се представят по-добре и на външното оценяване, така Емилия Богданова, директор на Френската езикова гимназия в София, коментира варианта за по-късно провеждане на матурите в седми клас. Богданова също оцени реформата като необходима, но нарече времето за усвояване на новите изисквания и за документална адаптация много малко.

Лазар Додев, който оглавява дирекция „Организация, контрол и инспектиране“ в МОН посочи, че и досега е била валидна практиката за регулиране на междучасията, като има и успешна практика за стъпаловидно разполагане на междучасията между различните часове.

Външното оценяване в седми клас ще се провежда около 15-20 юни, а не както беше досега през месец май, стана ясно още от думите на Додев:

"Не може да бъде взет целият материал, да се мине и през периода на учебните часове за обобщаване на учебното съдържание, тогава да се провеждат външни оценявания и държавните зрелостни изпити. Аз смятам, че наистина по-добрият вариант е да бъде в средата на юни. Доста рано е например за седми клас в средата на месец май при положение, че учат до средата на юни", поясни още той.

Цвета Брестничка от Асоциация „Родители“ изтъкна, че големият проблем с малките междучасия идва от двусменния режим на обучение в училищата, който се е превърнал в природен закон, а това според нея е неудачна практика, която трябва да бъде прекратена.

Междувременно стана ясно, че недостиг на преподаватели има в голяма част от страната. Най-голяма е кризата за учители по математика и информационни технологии. Започнаха да текат конкурсите и за школски директори, където се търсят нови попълнения на мястото на излезлите в пенсия педагози.

В Бургас например се търсят масово биолози и химици, пише изданието Uchiteli.bg. Няма и желаещи учители да преподават чужди езици по селата. Добрата новина е, че в пиринския край обаче не страдат от липса на преподаватели.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес