Дуалната система предотвратява отпадането на ученици от учебния процес, защото те прекратяват обучението си предимно по социални причини, а така те ще получават средства по време на ученето си. А в други страни на Европа е доказано, че там, където тя работи е най-ниска и младежката безработица.
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Това заяви в кулоарите на НС министърът на образованието Анелия Клисарова, след като депутатите гласуваха на първо четене промени в Закона за професионалното образование и обучение, предаде БГНЕС.
Приемането на поправките е основната предпоставка, за да може да влезе дуалната система в образованието, което на практика е учене по време на работа, поясни Клисарова.
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Предлага се валидиране на умения и знания, придобити по време на полагането на труд, както и възможност за натрупване и трансфер на кредити. Което ще позволи на младите хора по-лесно да преминават от една професия в друга, смята министърът. Ще има и защитени професии по региони или пък - стратегически, за развитие на държавата. Възлагат се нови задачи и на Агенцията за професионално обучение - ще има регистър, високо качество и обсъждане на квалификационните характеристики.
Клисарова не можа да цитира статистика как точно се намалява младежката безработица чрез дуалната система, но се обоснова с опита на Германия и Швейцария. Тази система ще навлезе в България първоначално като пилотни проекти, по региони най-рано през 2015 - 2016 г., там, където има големи предприятия, нуждаещи се от работна ръка в своя сектор, посочи Клисарова.
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни