Утре (02.06.19 г.) с писмен изпит по журналистика, немски език, философия и социални науки започва втората кандидатстудентска сесия за учебната 2019 г./2020 г. на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщава БГНЕС. Писменият изпит по журналистика има за цел да оцени способността на кандидат-студентите да създават цялостен и завършен писмен текст (аргументативно есе) по зададена тема. Темите за писмения изпит са от съвременния обществен, политически, икономически и културен живот, отразен в българския периодичен печат, радиото, телевизията, интернет.
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Темите се формулират от изпитната комисия непосредствено преди изпита. Той започва с изтеглянето на една тема от кандидат-студент и контролно се отварят поне още две теми. Писменият изпит продължава три астрономически часа.
Кандидатстудентският изпит по немски език е писмен. Той е с продължителност четири часа и се състои от следните елементи: тест (А и Б) (Test A und Test B), с който се проверяват лексическите и граматическите знания; текст за четене с разбиране (Leseverstehen); съчинение, свързано тематично с текста за четене с разбиране (дължина 200-220 думи) (Aufsatz); превод от немски на български език (около 1 500 знака).
Кандидатстудентският изпит по философия и социални науки се основава на държавните образователни изисквания за предметния цикъл "Философия": Психология и Логика (IХ клас), Етика и Право (X клас), Философия (ХI клас), Свят и личност (ХІІ клас). Изпитът е писмен и анонимен. Той е разпределен в три части с обща продължителност от четири часа.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Първа част: Писмена работа (философско есе) по зададен проблем.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Втора част: Анализ на философски текст и отговор на отворени въпроси към него.
Трета част: Решаване на тест от двадесет и пет задачи.