Живото човешко докосване и традициите са в читалищата

28 март 2014, 07:53 часа • 27132 | прочитания

Радостно е, че младите хора се върнаха в читалищата не, за да пеят чалга или да танцуват ориенталски танци, а за да танцуват български народни хора и да използват цялото си свободно време за изучване на стари забравени народни традиции.

Това заяви в интервю за БГНЕС Николай Дойнов, председател на Съюза на народните читалища в България.

Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище

Още: МОН оказва по-сериозна подкрепа за учениците със СОП

Дойнов обясни, че това става масово в цялата страна и е изключително полезно, защото живото човешко докосване и традициите са в българските читалища. В някои от читалищата има посещения от дечица от ромския етнос, които се учат на народни танци в читалищните школи. Играят прекрасно хора, ръченици с български народни носии и им харесва, разказа още той.

Наскоро в читалищата у нас приключи програмата "Глобални библиотеки", по която са модернизирани около 900 библиотеки с техника и интернет. Според Дойнов, това е върнало младите хора в читалищата, но освен тях и възрастните хора, които говорят с роднините си в чужбина по Скайп. По този начин се разширява и социалната функция на читалището, която винаги е била сред приоритети му.

Председателят на Съюза на народните читалища у нас разказа за новата роля, която читалищата се опитват да осъществят с помощта на държавата и общините, а именно да добият и информационна същност у себе си. Идеята е читалищата да могат да работят с информация, да могат да препоръчват кои телевизионни канали са полезни, коя книга трябва да се прочете задължително.

Още: Хомофобията, Старият Завет и часовете по религия: Отговорът на Вълчев внесе яснота (ВИДЕО)

Още: "Не трябва да изпием морето, за да разберем, че е солено": Патриархът и главният мюфтия на едно мнение (ВИДЕО)

Всичко това трябва да влезе в читалищата, което означава да се повиши и компетентността на хората, които работят там. Трябва да се положат сериозни усилия, но ние ще го направим, имаме и разбирането на държавата, за което сме благодарни, заяви Дойнов.

Той определи сградния фонд на повечето читалища у нас като лошо. Само около 10% от народните светини могат да се похвалят с реновирани сгради, модернизирани салони и добри условия. Много читалища получиха своя нов вид по европейски програми и може да кажем, че в тези сгради кипи и животът, и желанието на хората за творчество, добави Дойнов.

Още: "Не предлагаме час по религия": Образователният министър за Зевс, Исус и митовете за новите часове в училищата (ВИДЕО)

Още: Важно: Вече ще признават завършено в чужбина средно образование и професионална квалификация

На 11 май от 09.30 часа в НДК Съюзът на читалищата ще проведе своя 33-ти Конгрес в своята 100-годишна история. Конгресът ще се стреми да приеме Етичен кодекс на народните читалища и Устоите на народното читалище вътре в Закона за народните читалища.

 

 

Още: Нов учебен предмет "Добродетели и религии": С ролеви игри МОН ще спира езика на омразата

Още: Правителството с важни промени, засягащи близо 140 000 студенти

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес