Директори и учители определиха като неприятна изненада решението на здравния министър Стойчо Кацаров за вида на тестовете, които ще се прилагат от 1. до 4. клас, както и предложения не много ясен алгоритъм на взимане на пробите от децата, отчитането на резултатите и последващите действия, ако има положително дете. Те са събраха на брифинг, за да посочат затрудненията, с които ще се сблъскат от следващата седмица, когато би следвало малките ученици да се върнат присъствено.
Диян Стаматов, директорът на едно от големите столична училища 119. СУ, обясни, че първата неприятна изненада от Кацаров е, че той е избрал вид тестове за малките ученици, които трудно ще могат да се приложат и са по-подходяща за ученици над 16 години. “Очаквахме да са близалки и децата да ги ползват много игрово, а не в тази сложна последователност”, каза Стаматов и показа малки епруветки, пипети и други части от теста, с които едно малко дете трудно ще се справи.
Второто затруднение ще дойде заради резултатите. “Този тест се предполага, че трябва да е готов за 10-20 минути. Но всъщност на едни клас ще му трябва поне час, а това обезсмисля безопасната среда, защото след 15 минута в едно помещение, вече не е безопасно. След това класът трябва да излезе навън и стаята да се дезинфекцира. За едно голямо училище това са 20-25 паралелки. Ако има положително дете от всеки клас, се получава голяма група деца, които ще чакат родителите си да ги вземат, за да ги заведат на PCR”, посочи Стаматов.
По думите му всичко е много хубаво замислено, но “не е адекватно подредено в хронологичната последователност нито на възрасти, нито на образователните институции”. “За да няма неизказани думи, за мен това е упрек към здравния министър, който не се съобразил с очакванията на възможностите на деца от 1. до 4. клас. Около себе си той има експерти, в които трябва да се вслушва”, допълни той.