Различни съображения "за" и "против" започването на учебната година от 1 септември разглежда в своя Фейсбук профил Диян Стаматов, директор на столичното 119 училище и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. "Исторически погледнато – 15 септември се приема като празник – България тръгва на училище", пише той. И добавя, че в миналото това се е налагало заради спецификата на страната ни като аграрна икономика. Днес вече България има съвсем различна насоченост и като основен аргумент за започването на учебните занятия в средата на септември е останало евтиното септемврийско море.
Според Стаматов именно учениците ще спечелят най-много, ако учебната година се измести от 1 септември. Ето как вижда той положителните и негативни страни от една евентуална промяна на началото и продължителността на учебната година.
"При начало на учебната година от 1.09., с разумно, ново разпределение на учебното време, с по-голяма зимна ваканция, която да даде възможност за гъвкавост при ползване за наличие на сериозни грипни вълни, студени зими, замръзнали пътища.
С начало на втори учебен срок след края на зимната ваканция.
С изпитна седмица през юни с концентриране на изпити като ДЗИ, НВО 7 клас, 10 клас, 8 клас (изпитна ваканция);
С възможност за гъвкаво приключване на отделните училищни етапи до 15 или 30 юни, съобразено с възрастта на учениците.
Подобна промяна ще доведе до сериозни размествания в организацията на всички други рутинни изпити – поправителни, септемврийски ДЗИ, с необходимост от детайлно преосмисляне на сегашните олимпиади, които са без никаква добавена стойност и смисъл в този си формат и вид."
И още:
"Като позитив се очертава спестяване на разходи за парно и ток през евентуално по-дългата зимна ваканция. Средства, които могат да бъдат вложени в нещо по-смислено.
Няколко трудности и негативи:
- В началото на септември е все още горещо, а с югоизточното изложение на училищните сгради това ще доведе до неблагоприятни последици за учене, заради високите температури;
- Подготовката на учебната година би следвало да стартира към 15 август, което предполага ранна организация за училищните ремонти; а административните ръководства ще е необходимо да подготвят организацията на дейностите още от 15 август; учителите да се върнат в последната седмица на август;
- Би било силен удар по туризма. Семействата с по-крехки бюджети предпочитат море през септември. Ако извадим голяма част от учителите от августовското море, ще има сътресения на целия летен сезон."
Според Стаматов е логично промяната в организацията на средното образование да доведе и до такава във висшето. Вместо традиционното начало на 1 октомври, университетите да отварят врати на 15 септември. "Това ще доведе до ранно приключване на летния семестър и възможност за студентите да се включат още през май месец в студентските бригади в чужбина", посочва той.