Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Д-р Виктория Чобанова: В домашни условия се лекуват хора, които са за болница

01 април 2021, 10:26 часа • 4363 прочитания

Ако всички получили ваксина до момента се струпат в кабинетите на личните лекари за сертификат, общопрактикуващите лекари няма да могат да преглеждат пациентите, които и сега са много. Това обясни в интервю за БНР д-р Виктория Чобанова, личен лекар и председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София област.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Тя написа отворено писмо до Здравната каса, министъра на здравеопазването и медиите, в което призова да не се пречи на общопрактикуващите лекари да лекуват болните. Един от засегнатите в писмото въпроси е сертификатът за ваксинация. Според д-р Чобанова по този начин една държавна структура – НЗОК, решава как юридически частни субекти могат да регулират дейност, която не касае договорните им отношения с тази структура.

Общопрактикуващите лекари в момента са на границата на изтощението, изтъкна Виктория Чобанова. Ако те трябва да издават документи на всички, които са ваксинирани, няма да могат да преглеждат болните, които така и така са много, посочи тя.

„Едно е да се издава документът в процеса на ваксинация, съвсем друго е да дойдат всички, които досега са ваксинирани при нас, за да си получат заветната хартийка, която, оказва се, няма да им свърши никаква работа за нищо.“

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Лекарите от София област споделят за голям процент заболеваемост и проблеми с настаняването в болници на пациенти, които имат нужда от хоспитализация.

„Проблемът е същият, какъвто беше през ноември, даже може би малко по-голям“, отбеляза Чобанова.

Налага се в домашни условия да се лекуват хора с дихателна недостатъчност и в тежко състояние, които категорично се нуждаят от болнично лечение, подчерта д-р Чобанова.

Разнопосочните послания относно ваксините водят до разколебаване и отказ във вземането на решения за ваксиниране в момента, смята д-р Чобанова.

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

„Случиха се лошо нещата с „АстраЗенека“. Оказа се, че има малко повече странични ефекти, отколкото очаквахме. По отношение на ваксинацията в България - все по-малко хора искат да се ваксинират с „Астра Зенека“. Дори колеги споделят, че не могат да съберат 10 човека за отварянето на един флакон. Не можем да губим 8 дози заради това, че има двама записани.“

Има ли разболели се след ваксиниране? „Има боледуващи и след преболедуване, има и боледуващи и след ваксинация – повечето са след първа игла, но има и такива, които след втора доза ваксина се разболяват“, каза д-р Чобанова. Въпросът е, че при ваксинираните, които са се заразили няколко седмици по-късно, болестта протича леко.

Относно частичното разхлабване на мерките, сравнено от премиера с движението на ластик, д-р Виктория Чобанова коментира: „За мен това е политическо решение. Ластиците са нещо много хубаво, когато сте във фитнеса и трябва да правите мускули.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес