Зрелостните изпити за VII и XII клас ще се проведат в края на учебната година, като от тях ще бъдат изключени определени теми, а национално външно оценяване за IV и X клас не е задължително, но е полезно. Съответно, може последните теми от учебните програми да отпаднат, като това не е проблем. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на онлайн среща, организирана от омбудсмана Диана Ковачева, по проблемите на дистанционното обучение.
По думите му, децата, които не са обхванати ефективно в електронно обучение към настоящия момент, са близо 30 000, като през пролетта те са били 36 000. Той информира още, че 18 000 електронни устройства са раздадени на учениците от училищата, както и че нямат възможност да закупят необходимите 700 000, колкото са учениците в страната, но правят всичко възможно, за да се осигурят повече устройства за повече ученици, които нямат възможност да учат дистанционно.
Министърът подчерта, че държавата кандидатства за европейски средства, с които да закупи 108 000 персонални компютъра, но процедурите отнемат време, каза още, че ако семейството на едно дете не може да си позволи да плаща за интернет, то училището има право да заплати услугата.
Доц. Ковачева акцентира, че последният доклад за образованието на ЮНЕСКО алармира за риска пред децата с увреждания да отпаднат от онлайн обучение.
"По данни на УНИЦЕФ-България едно от всеки пет деца с увреждания и специални потребности е изключено от дистанционното обучение поради липса на устройства и подходящи учебни ресурси. 40% от родителите се нуждаят от помощ при гледане на детето си, за да могат да отидат на работа", подчерта омбудсманът и допълни, че са поставени редица проблеми за решаване, свързани с качеството на дистанционното обучение и дигиталното изключване.
В края на срещата омбудсманът се ангажира въпросите, на които министър Вълчев не успя да отговори в рамките на час и половина, да бъдат обобщени и препратени за отговор към МОН.