Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безплатното висше образование ще привлече повече студенти, смята проф. Герджиков

30 януари 2024, 19:52 часа • 1613 прочитания

Изненадващо беше решението да се отменят таксите в държавните университети. Това има два позитива - от една страна, за студентите, защото ще има по-широка възможност за тези, които нямат достатъчно средства, да имат достъп до образование. От друга страна, за университетите, които, предполагам, ще имат повече студенти, когато висшето образование е безплатно. Това заяви проф. Анастас Герджиков в "Още от деня" по БНТ.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

"Вчера на среща на Съвета на ректорите с мистър-председателят се обсъдиха редица проблеми, най-вече такива за финансови средства, като средствата за капиталови разходи и за библиотеки. Истинският проблем е във финансовия модел", каза проф. Герджиков.

Още: Синдикат предупреждава: готвим протести от ВУЗ-овете

Според него други сектори в образованието имат по-спешна нужда от финансиране. "Ако трябва да избера къде да отидат тези много милиони, няма да избера студентските такси, има по-спешни неща. Едно от тях е да решим проблемът с огромната разлика в коефициентите между професионалните направления", отбеляза проф. Анастас Герджиков.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Отпадането на приемните изпити за определени специалности

Той коментира и отпадането на изпитите за прием в някои специалности в българските университети. "Държавните зрелостни изпити бяха замислени като вход за висшето училище, за да може по по-обективен начин външна комисия да оцени знанията на ученика. Това решение не сваля летвата, тя се сваля от нивото на матурата, но университети могат да вдигнат това ниво по свой начин", каза проф. Герджиков.

Още: На първо четене: Увеличават заплатите на университетските преподаватели

Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство

Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман

По думите му липсата на профилирани университети, които да преподават определени специалности, също представлява проблем за образователната система. "Университети са много, това не пречи на никой, това, което пречи на всички е, че във всички университети се предлага всякакво образование. Не може в университет, където, например, профилирано се изучават технически науки в момента да има и право, литература и т.н. Това е проблем", категоричен е той. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес