В Националния план за действие по заетостта за 2014 година има заложени пари за включване на 200 души със статут на бежанец или с хуманитарен статут в обучение по български език, съобщи социалният министър Хасан Адемов, съобщи БГНЕС.
Още: Просветният министър с призив родителите да ограничат телефоните на учениците и у дома
Още: Анализ: Качеството на образованието е съмнително, учениците нямат умения за пазара на труда
Държавата ще дава по 450 лева, за да може един бежанец да премине курс от 180 часа по български език. Ще финансира и обучение на 100 бежанци за придобиване на професионални квалификации. С държавни пари ще се осигури заетост на 100 души, които са завършили успешно обучението си.
Предвижда се през 2014 година да се осигури и субсидирана заетост на безработни лица в областни и общински администрации с цел повишаване на капацитета на администрациите за работа с бежанците. Общо за всички мерки, свързани с бежанците ще бъдат изхарчени 370 600 лева.
"Ние разчитаме и на това бизнесът да създава работни места, остава погрешното впечатление, че с парите от Националния план по заетостта трябва да решим всички проблеми на пазара на труда. Трябва да разкрием 250 000 работни места, а целта на тези пари не е да създават работни места, а да подобряват квалификацията, да създават заетост на хората от рисковите групи", коментира Адемов.
Още: Въвеждат задължителен час по религия в училищата?
Още: Оценка за дисциплина по закон: Министърът на образованието Красимир Вълчев внесе яснота