190 големи фирми ще могат да кандидатстват за финансова помощ в размер на 25% от парите от продадените квоти въглеродни емисии. Това става ясно от приет от правителството на редовното му заседание законопроект за допълнение към Закона за ограничаване изменението на климата. За да стане реалност законопроектът, одобрение трябва да даде и парламентът.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Според законопроекта, ще бъде създадена хармонизирана правна рамка за въвеждане на механизъм за подпомагане на предприятията от индустриалните отрасли и подотрасли, изложени на значителен риск от "изтичане на въглерод", поради индиректните разходи за емисии на парникови газове в крайните цени на електрическата енергия. Схемата за държавна помощ ще се реализира чрез издаването на наредба от министъра на икономиката и ще се прилага след нотифицирането й от Европейската комисия. За целта ще бъдат използвани до 25% от приходите, генерирани от продажбата чрез търг на квоти емисии на парникови газове.
Зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов коментира за в. "24 часа", че само България няма такава схема за компенсация и че имало пълен консенсус за помощта между работодатели и синдикати. ЕК пък задължавала в директива държавите да предприемат мерки за енергоинтензивните индустрии, за да ги задържат да не мигрират в трети страни.