Ръководството на "Тошиба" потвърди желанието на корпорацията да участва в модернизацията на българската енергетика.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Това стана на среща на председателя на Народното събрание Цецка Цачева с президента на "Тошиба Пауър Системс" Йошихару Игараши и Йошихиро Абуратани – вицепрезидент на фирмата, съобщиха от пресцентъра на парламента.
Йошихару Игараши отбеляза, че ползотворното сътрудничество с България има повече от 30-годишна история. Той посочи обектите на българската енергетика, построени с участието на "Тошиба" – ПАВЕЦ "Чаира", модернизацията на АЕЦ "Козлодуй" и на ТЕЦ Марица изток-2. Йошихару Игараши изрази надежда, че сътрудничеството в областта на енергетиката ще продължи, като "Тошиба" ще предложи най-новите си високоефективни и екологични технологии.
Председателят на българския парламент предаде поздрави от премиера Бойко Борисов и отличните му впечатления от срещите си с представители на "Тошиба" по време на посещението си в Япония в началото на 2011 г.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Цецка Цачева информира, че сред българските приоритети са енергийната ефективност и енергоспестяването и изрази надежда, че "Тошиба" ще предложи ефективни технологии и в тази област, където България има все още проблеми. Тя запозна представителите на японската фирма с взетото наскоро решение на българското правителство за спиране на работата по проекта АЕЦ "Белене", както и с желанието на страната ни подготвената инфраструктура да бъде включена в нова енергийна мощност. В тази връзка председателят на парламента прикани "Тошиба" да участва в разработването на алтернативен на АЕЦ проект, в който да са представени най-новите енергийни технологии на компанията. Тя подчерта важността, която такъв проект ще има за икономиката и енергетиката на България. Представителите на "Тошиба" изразиха благодарност за направеното предложение и увериха, че ще се ангажират в проучването на възможностите за реализация на нова енергийна мощност на площадката на АЕЦ "Белене".
Цецка Цачева отбеляза възможностите за по-тясно сътрудничество на японската фирма с българските машиностроители, като даде за пример завод "Вапцаров" в Плевен, произвеждащ висококачествени турбини.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Редактор: Ивайло Кючуков