Средното увеличение на цената на електрическата енергията за битовите потребителите е 2,90%. Това каза председателят на Комисията по енергийно и водно регулиране Иван Иванов по време на брифинг за цените на електрическата и на топлинната енергия в сила от 1 юли, предаде агенция „Фокус“.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Иванов уточни, че решението е взето днес в 14:00 часа, като отбеляза, че утвърдените днес цени са по-ниски в сравнение с приетите в доклада от 27 май. „Тогава беше предвидено среднопретегленото изменение да бъде 3,48%“, допълни доц. Иванов.
„Най-важното, което предполагам интересува всички, е какви са измененията на крайните цени на ел. енергията за битовите потребители, считано от 1 юли 2019 г. Изменението е както следва. За ЧЕЗ – 2,90%, за EVN – 2,97%, за ЕНЕРГО-ПРО - 2 80 %“, каза още председателят на КЕВР.
Става ясно, че таксата „задължение към обществото“ намалява от 20,49 лв./МВтч на 19,57 лв./ МВтч, а цената на базовата енергия се запазва 89 лв./ МВтч. „Задължението към обществото, което беше определено в доклада на работната група на 27 май тази година беше 20,49 лв./МВтч. В резултат на постъпленията в по-голям размер на приходите на енергийния фонда и тяхното отчитане от работната група, добавката задължение към обществото намалява на 19,57 лв./ МВтч. Искам да отбележа, че тъй като всяко количество електроенергия, потребявано в страната, се облага и с тази добавка „задължение към обществото“, нейното намаляване е един положителен фактор както за бизнеса, така и за битовите потребители“, допълни Иванов. На въпрос дали се запазва цената на базовата енергия, той уточни, че се запазва и е 89.00 лв./ МВтч.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Цената на парното
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока
Още: Цената на тока за бизнеса доближава 500 лв. за мегаватчас
От 1 юли цената на топлинната енергия средно за страната поскъпва с 3,53%, което е също по-малко от предвиденото – 4,50%
За столичани парното и топлата вода скача с 3,53%, в Разград увеличението 8,59%, Габрово – 9,93%. ТЕЦ Враца - 3,84%. Очакванията за трите топлоцентрали в страната скокът на цените да бъде двойно по-голям.
Увеличение на цените за останалите ТЕЦ-ове в страната: ЕВН България Топлофикация - 3,06%; Топлофикация Плевен-6,03%; Топлофикация Бургас - 7,36%; Веолия Енерджи Варна – 1,90%, Топлофикация Русе - 3,98%; Топлофикация Перник – 1,69%, Топлофикация Сливен – 2,98%, Топлофикация ВТ – 6,62%.
Още: Ефектът на тежките американски санкции: Голям брой руски петролни танкери пуснаха котва
Още: Плашат със съд онлайн потребители заради неполучени пратки
Като причини за сравнително по-малкият размер на увеличението Иван Иванов отчете намаляването на цената на природния газ с 0,6% спрямо второто тримесечие, както и намаляване на разходите, които правят ТЕЦ-овете в топлофикционната мрежа.