Много е рано да говорим за мощности, за ядрено гориво. Така енергийният министър Теменужка Петкова отговори на въпроси за Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" след днешното редовно заседание на правителството. На него беше взето решение да се даде мандат на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да започне проучване при какви условия може да се направи Седми блок на ядрената ни централа. Конкретен акцент в правителственото решение е проучване на т.нар. малки модулни реактори.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Според Петкова, решението е логично, тъй като вече няма спорове за Оценката за въздействие върху околната среда за площадка номер 2 за "Козлодуй". Тя обясни и, че заради амбициозната зелена политика на ЕС и идеята да има пълна декарбонизация на икономиката на Съюза до 2050 година ние трябва да търсим алтернативи. Ако до 10 – 15 години базовите въглищни мощности излязат от употреба заради зелената сделка на ЕС, трябва да има заместващи мощности, подчерта Петкова и така не отговори директно имаме ли нужда и от Седми блок, и от АЕЦ "Белене" едновременно. Специално за АЕЦ "Белене", ето какво тотално противоречие има в два отделни доклада на БАН – ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!
Енергийният министър отрече, че почваме да се занимаваме със Седми блок като реверанс към САЩ заради "Турски поток". Сутринта тя отрече и, че "Балкански поток" е "Турски поток", но през България. Не можем да говорим за реверанс към САЩ заради "Турски поток" - работим и отстояваме нашите енергийни интереси, подчерта Петкова. И добави, че енергийната стратегия на България е диверсификация.