“На първо място трябва да отдадем напълно заслуженото и това не го казвам с ирония, министър Иван Иванов е наистина един магьосник. Той за два месеца успя да направи две фундаментални неща, без да има никакви протести, напротив, дори е аплодиран. Едното е вдигането на тол таксите, ако си спомнятеу всеки път като се заговори за тол такси имаше протести. Сега няма протести. И другото, което успя да направи - отпуши строежа на магистрала “Хемус“.“
Такава оценка на министъра на регионалното развитие и благоустройството даде по БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност:
“Тези две неща, които той направи за два месеца, са наистина революционни и ние трябва да го аплодираме и да се потърси по-сериозна отговорност на предишните министри защо те, много по-дълго управлявали от него, не успяха да го направят.“
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
През тол системата изтичат пари
Поводът за разговора с Милчев е вдигането на цените на тол таксите от днес, 1 април. Според него тол системата трябва да се ремонтира, защото през нея изтичат пари. Причината - фирмата - монополист, която я управлява и фактът, че държавата няма контрол над нея, каза той и призова за пълна ревизия на тол системата. Фирмата, която продава толтаксите у насвзима 7% при средно 3% в Европа.
Снимка БГНЕС
В България толтаксите са три пъти по-ниски от тези в Унгария, Австрия, Гърция и Сърбия. Доходите у нас не са три пъти по-ниски от тези страни. Най-евтино ползваме пътища, които са и най-лоши, обясни Милчев и припомни, че при старта на толсистемата очакванията са били да се събират по 1 милиард лева годишно.
Липса на контрол и събираемост
Още: "Проявете търпимост и разбиране": Министър призова шофьорите да си плащат по-високите тол такси
Мерките за контрол на събираемостта на глобите също са неефективни и това е другото нещо, което трябва да се направи, смята Богдан Милчев:
“Общо взето глобите ги плащат само съвестните. Който не иска да ги плаща, не ги плаща. Всички в държавата знаят, че толтаксите могат да бъдат шиканирани.
Машинките, които се закупуват, се включват и изключват, имаме много сериозен проблем с контрола на тежкотоварния превоз, осоено тези с по-високото тегло, фактически те рушат нашите пътищ. Това също не се контролира ефективно.“
Контролът е децентрализиран и се извършва от Пътна полиция, ДАИ, тол управлението. Трябва да се помисли дали да не се създаде единен конпролен орган, препоръча Милев.
Още: Премиерът поиска уволнения в Националното тол управление