Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Теменужка Петкова не пожела да каже в прав текст дали Добрев е виновен за "Белене"

25 октомври 2016, 09:30 часа • 2324 прочитания

Срещу Делян Добрев има „множество доказателства”, включително писмени. Събрани са доказателства за умишлена безстопанственост, заради която е възникнала щета от 4,5 млн. лева за НЕК. Това заяви говорителят на Софийската градска прокуратура (СГП) Румяна Арнаудова по горещата тема АЕЦ "Белене".

Обвинението ни е, че от 20 март, 2012 година, г-н Добрев не е предприел каквото и да е действие за прекратяване на всички договори относно АЕЦ „Белене”. Като министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев е трябвало да даде разпореждания, за да се спре договора с „Парсънс” (бел. ред. – архитект-инженер на проекта „Белене”), подчерта Арнаудова. Тя добави, че прокуратурата не участва в политически игри.

Става въпрос за подписан договор през 2005 година, за избор на архитект-инженер, поясни сегашният енергиен министър Теменужка Петкова пред bTV, която напомни вчерашните си думи, че имало анекс през 2008 година, според който договора с „Парсънс” не може да се прекрати едностранно. По времето, когато Делян Добрев е министър, няма извършени плащания към „Парсънс” – има издадени фактури, посочи Петкова, която пак повтори, че плащания към „Парсънс” са правени след Делян Добрев.

На директен въпрос дали Добрев е бездействал в качеството си на министър, Петкова отговори, че Делян Добрев е издал протоколно решение за бизнес плана на БЕХ, в което е разпоредил на холдинга, че програмата му трябва да бъде приведена съгласно решението на държавата за спиране на АЕЦ „Белене”. Тя не пожела да каже в прав текст дали Добрев си е свършил работата или не, но не пропусна да каже, че уважава много прокуратурата. Петкова няколко пъти повтори, че с решението на Добрев за плана на БЕХ нейният предшественик е направил това, което е в правомощията му и не пожела да каже дали Делян Добрев е трябвало да следи всяка стъпка от процеса. Нали не си мислите, че който и да е министър може да влезе в счетоводството на всяко едно дружество и да следи всяка фактура, добави сегашният енергиен министър.

На въпрос дали в крайна сметка търпим санкции заради едностранно прекратяване на договора с „Парсънс”, Петкова пак повтори думите си от вчера (24 октомври) – според адвокатите от White & Case договорът с „Парсънс” като архитект-инженер не трябва да се прекратява заради арбитража по „Белене”. Затова контрактът е предоговорен и от 4,5 млн. лева на месец заплащането за „Парсънс” е свито до 890 хил. лева на месец.

За финал Теменужка Петкова посочи, че АЕЦ „Белене” досега ни е струвал „на всички нас” 1,4 млрд. лева. Предстои да платим и още 1,2 млрд. лева заради договорката за строеж на два реактора за „Белене” от „Атомстройекспорт”, уточни тя, казвайки, че всичко почва от „една грешна прогноза за потреблението на ток в България”.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес