Текущият дефицит в енергетиката е в размер на 900 млн. лв. Предлаганото (и все още неодобрено от ДКЕВР увеличение с 9,79%) ще покрие 200 млн. лв. Други 200 млн. лв. ще дойдат от бизнеса под формата на такса "Задължение към обществото"*. Това обясни в ефира на bTV служебният министър на иконимиката и енергетиката Васил Щонов.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Той обясни, че се правят опити да покрият оставащите 500 млн. лв. с подобряване на ефективността от системата. Предишните правителства записали и предвидили, че дупката може да бъде покрита с пари от въглеродни емисии. За тази година обаче от това перо щели да дойдат едва 80 млн. лв., а догодина - 50 млн. лв.
По въпроса за поскъпването, министърът обясни, че плавното поскъпване абсолютно не означава увеличение на всеки три месеца. Поскъпването ще е по-скоро годишно, но това е решение на ДКЕВР.
Щонов допълни, че ако до 1-2 години не се постиге предоговаряне на дългосрочните договори с американките централи и оптимизиране на работите, тогава може да се стигне до нови поскъпвания.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Според Щонов през последните 10 години е имало сериозно натрупване на проблеми в целия сектор, включително и в държавните предприятия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
За проблемите в сектора
„Проблемите се дължат главно на недобро управление”, обясни той и даде за пример АЕЦ „Козлодуй”. В началото на тази година в централата е имало 70 милиона лева повече приходи и почти никакви разходи за сравнение с началото на миналата година. Вместо цялата сума, в енергийния холдинг са влезли едва 11 милиона заради прекомерно завишените харчове.
Министърът бе категоричен, че злоупотребите и течовете на финансови средства са довели до кризата в енергетиката.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
За американските централи
Цените, на които се изкупува енергия от американските централи, е могло да бъде променена през 2005 г. Това обясни още министърът. Според него въпросните цени са били реалистични за съответния момент.