Ситуацията беше такава – "Газпром" прекрати доставките от днес за утре. Когато замениш доставки по дългосрочен договор, минаваш на спот пазара и цената става по-висока. "Това е една криза, която няма как да бъде толкова ескалирана на местно ниво" - кризата е факт заради войната в Украйна, заради подхода на Европа досега и газовите връзки с Русия, което не е изолиран за България случай. "Трудно може да се търси вина в конкретен човек". Това каза председателят на Съвета на директорите на "Булгаргаз" Иван Топчийски, визирайки и предишното управление.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Да, не всичкия газ от Азербайджан идва на договорна цена – има количества на пазарна цена, но под средната за пазара. Това е така, защото не е готов интерконекторът с Гърция, призна Топчийски.
Надяваме се през септември цената на газа да е малко по-ниска. За съжаление обаче тенденцията едва ли ще е за поевтиняване – идва отоплителният сезон и ще има недостиг на количества (в Европа), коментира ръководителят на "Булгаргаз".
По отношение на прословутите вече 7 танкера с втечнен газ Топчийски повтори едно към едно казаното от Кирил Петков и Александър Николов и не определи ситуацията за критична, както направиха снощи от новото служебно правителство. Но той коментира, че цената на американския втечнен газ не била най-изгодната възможна, обаче сега на първо място трябва да се осигури газ. Ръководителят на "Булгаргаз" не вижда проблем и да се намери къде да се разтоварят трите танкера с втечнен газ от общо седемте, за които има оферта и трябва до 18 август включително договорът да бъде подпечатан, ако България не намери по-изгодно газ.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Той каза и друго – танкерите и азерският газ ще стигнат за българското потребление, като по думите му едва ли ще дойде каквото и да е от "Газпром" по действащия ни договор с руснаците ни и всъщност договорка с руснаците трябва да е последната опция. Топчийски посочи и, че има оферти и към други търговци – компании от Гърция и Румъния, т.е. договорки за още количества извън въпросните танкери.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Топчийски отрече, че "Булгаргаз" е на загуба – за последния отчетен период имаме 6,5 млн. лв. оперативна печалба. Категорично нямаме 500 млн. лв. загуба. Имаме обаче проблеми със събираемостта на дълговете ни, каза той. И обясни, че действително дружеството е имало по-голяма печалба, но даде за пример края на 2021 година, когато били продадени големи количества газ от "Булгаргаз" (вероятно количества от "Чирен").
Най-реалистично е да се сключи дългосрочен договор за втечнен газ, смята Топчийски. Той увери, че газохранилището в "Чирен" се нагнетява и до началото на отоплителния пазар то ще е нагнетено до близо 80% (в момента е нагнетено на 48%, като в последната седмица имаше увеличение на нагнетяването с почти 6%). "Имаме подсигурени количества за септември и октомври", увери той.
Шефът на "Булгаргаз": Има вероятност за възобновяване на доставките от "Газпром"
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици