Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ръководителят на АПИ: Жалби по големите проекти са превърнати в бизнес

04 април 2018, 13:20 часа • 2347 прочитания

Имало е жалби, заради които за един стълб да отчуждим 2 или 4 кв. метра, не можем да започнем реализация на обект за 300 милиона лева, заяви пред журналисти в Смолян председателят на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Дончо Атанасов.

По думите му няколко стъпки в големите инвестиционни проекти чрез жалби са се превърнали в "бизнес". Механизмите, по които малки фирми и отделни лица си докарват приходи, са чрез обжалвания на процедурите, на оценките за отчуждения и на оценките за въздействие върху околната среда. "Такива проекти продължават между 5 и 10 години, но когато са част от оперативна програма, става много тежко", посочи Атанасов.

Конкретно в Смолянска област от две фирми с по 2 лева капитал е блокирана поръчка за 23,3 млн. лв., която касае ремонт и рехабилитация на третокласния път Смолян-Девин. Друга пък, която досега е отчела само едно заравняване на терен, спря обходния път на Рудозем за 6,4 млн. лв. – второкласен участък. Само едното от общо три еднолични дружества (бел. ред. - "Пътна маркировка" ЕООД, без нито един назначен човек, без машини и капитал) стана пречка за инфраструктурни обекти на стойност над 80 млн. лв. в цяла България, в това число на АПИ и на няколко общини.

"Да, незаинтересовани лица по някакъв начин жалят. Най-вероятно са заинтересовани от нещо. Най-вероятно искат да ни кажат нещо. Само че не се появяват да кажат: "Г-н областен управител, г-н кмете, г-н Атанасов, ние жалим поради тези и тези причини", анализира ръководителят на АПИ.

Той каза, че като шеф в Агенцията вече шест години се занимава с отчуждения. "Половината ми ден минава само с отчуждения на имоти. В противен случай не може да се случи никакъв голям инфраструктурен обект в България", отбеляза Атанасов. И подчерта, че тази година АПИ стартира изграждане на около 350 километра нови автомагистрали.

"Може да си представите десетките хиляди наследници и колко заинтересовани лица ще има само по отчужденията. Жалят се неща примерно на Русе-Велико Търново - една историческа магистрала, която можехме да стартираме с процедура за избор на изпълнител и надзор, тъй като сме готови и с парцеларни планове, и с ОВОС. В момента се жали, защото трябвало да се направи един изключително скоростен път от Горна Оряховица до автомагистралата. А четири пътни възела има точно в този регион. И аз питам: "Добре, какво общо има реализацията на автомагистралата с изпълнението на един път, който свързва примерно Горна Оряховица с автомагистралата?". Нищо общо нямат двата проекта. Но ето, жали се!“, обясни Атанасов.

Той е притеснен за Смолян, защото има риск да се загуби финансирането от трансграничната програма между България и Гърция, която обезпечава проекта за обходния път на Рудозем. Парите трябва да се усвоят до края на годината.

Имало е случаи на жалби – казва Атанасов, заради които за 2 или 4 кв. метра да отчуждим за един стълб, не можем да почнем реализация на обект за 300 милиона.

"Както беше автомагистрала "Струма", обходът на Габрово. Огромни обекти, а не може да извадиш разрешение. Решението на Конституционния съд по предложението на предишния омбудсман Константин Пенчев беше, че трябва да платиш на последния наследник или собственик на земя и тогава да влезеш в разрешение за строеж при отчуждение. И хората си направиха добър бизнес, адвокатите също. Това върза ръцете на всички институции, които реализират инфраструктурни обекти. Това касае и НКЖИ, и общините, и всички, включително частни инвеститори", допълни Атанасов.

Той каза, че сега започва да се прави околовръстният път на София. "Започваме отчужденията и просто не може да се спи от това. Малко по-лесно е с отчуждения на земеделски земи, но когато влезеш в урбанизирана територия е ад", коментира той.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес