Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Решено: Българското розово масло няма да се третира като опасен продукт

06 декември 2023, 12:05 часа • 1905 прочитания

За българското розово масло ще бъде направено изключение и то няма да попада в обхвата на европейския Регламент за класификация, етикетиране и опаковане на химикали (CLP). Това съобщи евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Андрей Новаков след постигнатото споразумение между Европейския парламент и Съвета относно новите правила на ЕС, които предвиждаха занапред етеричните масла да бъдат определяни и обозначавани като опасни за здравето.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

"Това е поредна, но изключително важна крачка към окончателния успех за българското розово масло и за държавата ни като цяло, след като целият сектор на розопроизводство, преработка и търговия беше застрашен от намеренията на Европейската комисия да наложи знак за вреда и опасност върху нашия чист продукт и поминък с вековни традиции“, заяви Новаков по повод края на преговорите.

Още: Съветът на ЕС прие аргументите на България в защита на розовото масло

Подкрепа от всички български евродепутати

Постигнатото споразумение е резултат от пробива на българските евродепутати по време на пленарната сесия на Европарламента в Страсбург през октомври. Тогава българската делегация от едва 17 евродепутата успя да привлече подкрепата на над 300 свои колеги в защита на българското розово масло.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още през месец май всички български евродепутати се обединиха в обща позиция за защита на българското розово масло и внесоха искане в Регламента CLP да бъдат изтрити всички текстове, които разглеждат етеричните масла като химична смес. Искането за изменение беше подкрепено от депутати от пет европейски държави: Франция, Испания, Италия, Румъния и Хърватия.

Договорката

Преговарящите в тристранните срещи между Европарламента, Комисията и Съвета се договориха, че за всяко вещество, които съдържа повече от една съставка, е необходима допълнителна оценка за определяне на неговия клас на опасност. За целта ще се анализират както съставките му по отделно, така и самото вещество в цялост. Веществата, извлечени от растения или части на растения (в това число и етеричните масла, включително маслото от роза и от лавандула), са освободени от този анализ. Предстои на Европейската комисията да бъде възложено да представи научен доклад за класификацията на етеричните масла от растителен произход, на база на който, ако е необходимо, да бъде инициирана законодателна процедура в срок до пет години след влизането в сила на новите правила.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: България официално е против розовото масло да се приравни с белина

Основният докладчик по Регламента CLP Мария Спираки (ЕНП, Гърция) коментира, че с постигнатото временно споразумение и предоставената възможност за изключение от правилата “ние подкрепяме селското стопанство и МСП и гарантираме устойчивостта и конкурентоспособността на сектора на етеричните масла, като в същото време предоставяме адекватен период на индустрията да се адаптира към новите изисквания.“

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Спираки по-рано през годината проведе редица работни срещи в България.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес