Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Превозвачи вече питат Борисов има ли смелост да каже "не" на пакет "Мобилност"

10 юни 2018, 09:00 часа • 5693 прочитания

Има надежда, но много малка, за да не изхвърли пакет "Мобилност" българските превозвачи от пазара в ЕС. Това заяви председателят на Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътища Георги Петърнейчев.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Според Петърнейчев огромно значение има наличието на политическа воля, но лично той се съмнява, че такава присъства в достатъчна степен. Експертът е категоричен, че оттук-насетне има какво да се направи от българските политици в европейските институции, но въпросът е в желанието да бъде направено.

"Преди пакет "Мобилност" да се гласува в Европейския парламент, може да се наложи вето. Ако 70 депутати се подпишат и наложат вето, вече ще се гласува в ЕП текст по текст, точка по точка, а не анблок. Тогава може нещо да се промени, след като няма да е анблок. Ако българският премиер, българският министър на транспорта успеят да постигнат някакво съгласие там и някакви компромиси, това може да се промени. И последната надежда е, че накрая се събират министър-председателите на всички страни от ЕС и окончателно утвърждават това, което е прието. Ако нашият премиер има волята и да каже аз няма да гласувам, той може да блокира цялото това решение. И тогава да отиде чак 2019 година в новия Европарламент и да почне да се разглежда отново този мобилен пакет - това е надеждата", обобщи Петърнейчев пред радио "Фокус".

Петърнейчев посочи какво е фактическото положение сега, след като пакетът беше гледан на ниво "комисия" и от Съвета на транспортните министри на ЕС. Най-важната рестрикция е задължението на всеки три седмици превозното средство да се връща в държавата, в която е регистрирано - и то натоварено.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

"Само това, което българската икономика произвежда, да го изнасяш и обратно да връщаш за България. Просто не мога да си представя какво ще се случи с тези 60 хиляди автомобила, които ние имаме и работят в ЕС. А българската икономика има необходимост не от 60 хиляди, а само 3 хиляди автомобила могат да я обслужват спокойно", коментира Петърнейчев.

За финал експертът каза и, че българските превозвачи ще се откажат от каботажа, ако остане сега предлаганият вариант. По думите му, досега е имало санкция, ако за вътрешна линия в друга страна-членка на ЕС натовариш и направиш повече от два курса, но вече се счита за каботаж ако натовариш например от Германия и отидеш в Холандия. По-добре да пререгистрираме фирмите в Македония или Турция, завърши той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес