Предоговарянето на плана за възстановяване и устойчивост става все по-критично. Всеки месец бавене влошава картината, при това с бързи темпове. Така само за последния месец и половин проблемните инвестиции и реформи в плана нараснаха с 8.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Това показва сравнението между взетите последователно през юли и септември две решения от служебното правителство за определяне на срокове за одобряване на промените в плана и внасянето им в ЕК, пише в. "Сега".
ОЩЕ: Служебният кабинет ще приеме доклади за консолидираната фискална програма и за ПВУ
Поблемни инвестиции и реформи
В средата на юли правителството взе решение, с което определи краен срок за одобряване на промените в ПВУ 11 септември. Тогава пред парламента финансовият министър Людмила Петкова посочи, че в плана ще се наложат изменения в 29 инвестиции и 9 реформи. Петкова допълни, че е постигнато взаимно разбиране с ЕК преговорите по проекта да бъдат финализирани до средата на септември, за да може да има време да се проведе вътрешна процедура за съгласуване в ЕК и да бъде получено одобрение до края на годината. “ЕК счита за недопустими по ПВУ инвестиции, които не могат да бъдат изпълнени в срока до 2026 година”, предупреди тогава Петкова.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
На последното си заседание в сряда правителството отложи този срокът за одобряване на промените до 30 септември.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
ОЩЕ: Ще изгубим пари от второто плащане по плана за възстановяване, алармира министър
Освен промяната в срока, вече е променен и броят на проблемни инвестиции и реформи, по които трябва да преговаряме с ЕК - 32 инвестиции и 14 реформи.
Тепърва МС ще информира и Народното събрание по готвените изменения, защото сериозна част от тях са свързани с наложените от депутатите ограничения за ремормите в сектор “Енергетика”.
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
На фона на този график може да се очаква, че измененията в плана за възстановяване ще бъдат пратени на ЕК вероятно непосредствено преди изборите, а лошите новини ще останат за следващото правителство. Депутати вече открито предупреждават за огромни суми, които България ще загуби заради неизпълнени ангажименти по плана.