Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поредно вето на президента падна, властта си подсигури приватизация на забранени досега имоти

24 октомври 2018, 11:26 часа • 7745 прочитания

Поредният опит на президента Румен Радев да наложи ефективно вето (десето вето) върху приет от третото правителство на Бойко Борисов закон не мина. Този път ставаше въпрос за поправки в Закона за държавната собственост. Ветото беше отхвърлено със 145 гласа „против”, включително на ДПС и "Воля".

Още: "Булгаргаз" поиска още по-висока цена на газа за февруари

Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.

Държавният глава наложи вето, защото с поправките се позволи апортиране на имоти и вещи, които са собственост на търговски дружества с 50 и повече процента държавно участие и са в забранения за приватизация списък (параграф 1, т. 2 от Закона за изменение на Закона за държавната собственост). С други думи – такива имоти и вещи ще могат да се приватизират, тъй като могат да бъдат прехвърляни към дружества, които не са в забранителния приватизационен списък. А Румен Радев определи това за "скрита, безплатна приватизация, уредена със закон".

Депутатът от БСП Пенчо Милков беше първият, който взе отношение и предупреди, че с този закон ще може да се приватизират знакови имоти като НДК и Белмекен, защото това ще зависи само от политическата воля на Министерския съвет. 98% от държавното имущество, което е подлежало на приватизация, е приватизирано – посяга се на другите 2%, убедено каза народният представител от БСП.

В отговор председателят на правната комисия и народен представител от ГЕРБ Данаил Кирилов обяви, че от президентството "очевидно не са разбрали кой знае колко" от закона, защото материята била сложна, а ако са разбрали, спекулирали. Още с подписването на законопроекта казах, че ще го сверяваме много прецизно – проблемът с режима на апорта беше поставен от икономическото министерство, действително е останала препратката към режима за Закона за публично-частното партньорство, обясни Кирилов. Той обясни, че на обсъждането в правна комисия на второ четене отсъствал, защото бил в командировка.

Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий

Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.

Кирилов каза и, че е лъжа, че ще има скрита приватизация, защото Министерският съвет ще взема решение за апорт на имот, а това можело да се обжалва в съда. Той обяви и, че няма общо между апорт и приватизация. Депутатът от ГЕРБ обвини БСП и, че нищо не са предлагали и не са се изказвали в комисия.

Крум Зарков от БСП пък изброи няколко белега за законопроект, който е съмнителен – вносител е икономическото министерство, което е под влиянието на "Атака", но се вкарва от малкия коалиционен партньор. Няма реална оценка за въздействие, а между първо и второ четене в комисия всичко било пренаписано. А в преходните и заключителни разпоредби имало промяна, която влиза пак между първо и второ четене и е в друг закон, който въобще не бил обсъждан. Тези признаци кой ги е въвел – умните и красивите ли, отвърна Кирилов. И добави, че можел да говори още 7 часа за джойнт венчърите на Стефан Софиянски. А бившият кмет на Пловдив Спас Гърневски, който сега е лице на ГЕРБ, стигна до примери със семейство Арабаджиеви и Миню Стайков що се отнася до бандитска приватизация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес