Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Омбудсманът обясни трикове за давността на заеми, търсени от колекторски фирми

26 февруари 2021, 08:00 часа • 5111 прочитания

Настоях Асоциацията на колекторските фирми да направят проверки за случаи, при които има "подканване" – т.е. да се подпише документ, с който се признава дълг. Това каза омбудсманът Диана Ковачева, визирайки т.нар. абсолютна погасителна давност за дългове на физически лица.

Ковачева уточни, че признаване на дълг не значи да почне да тече срокът на дълга. Има обаче проблем с разсрочването и отсрочването на дълга – тук вече има нов падеж и давност т.е. разсрочване може да доведе до нова дата, обясни омбудсманът. "Съветвам хората нищо да не подписват, без да са се посъветвали с юрист, за да знаят какво следва", каза Ковачева.

Нещо важно – при изтекла абсолютна давност не значи, че дългът изчезва. Просто кредиторът не може да търси парите принудително, чрез съд. Но ако се плати част от дълга, има правно признаване.

За да се възползваш от 10-годишната давност, трябва да се подаде възражение – пред кредитора или пред съд. Кредиторът обаче може да не се съгласи, стана ясно от думите на омбудсмана. „Сигурният” вариант да има или не изтекла давност е съдът.

Имаме много случаи, при които на длъжници не се казва за давността и те почват да плащат разсрочено, което я елиминира, продължи Ковачева, като уточни: „Разбира се, нека не окуражаваме хората да не плащат дългове”.

Ковачева предупреди и за съдебния процес за дълг, при който длъжникът не разбира, че го съдят. Призоваването със залепяне на документ от съда си е валиден начин, а много хора не гледат таблата, където се прави, защото дори не живеят там, където съдът ги търси – затова отправих препоръки за промяна, посочи тя.

Юрист: Подпис за разсрочване на задължения само след консултация с адвокат

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес